W 2016 roku mocz świętych krów stał się jeszcze cenniejszym towarem niż zwykle, kiedy to premier kraju, Narendra Modi wprowadził programy, które miały wspierać przemysł zaangażowany w przetwórstwo produktów ubocznych ich hodowli. W tamtym okresie litr moczu kosztował tyle samo co litr mleka. Działania takie polegały na dofinansowaniu schronisk dla krów, egzekwowaniu zakazu jedzenia wołowiny czy walkę z nielegalną sprzedażą bydła do Bangladeszu.
Mocz sprzedawany jest w formie koncentratu, bezwonnego destylatu lub proszku. Tak przygotowana substancja, wykorzystywana jest przez Hindusów do produkcji tradycyjnych mikstur medycznych i nosi nazwę Gomutra.
Gomutra razem z mlekiem, ghee (klarowanym masłem), twarogiem i krowimi odchodami zalicza się do Panchagavya, czyli „krowoterapii”.
Stosowany od wieków jako leczniczy napój, obecnie zyskuje miano pogromcy nowotworów, cukrzycy, a nawet AIDS. Wykazuje też właściwości antybiotyczne i przeciwgrzybicze. Naukowcy podejrzewają, że za fenomenem gomutry stoi dieta zwierząt: krowy razem z trawą zjadają wiele ziół o leczniczych właściwościach, a część składników wydalają wraz z moczem.
Źródło: PFHBiPM