Ceny masła lecą w dół. Pierwszy spadek od siedmiu miesięcy

Wskaźnik cen produktów mlecznych FAO wyniósł średnio 138,9 punktów w grudniu, spadając o 1,0 punktu (0,7 procent) w porównaniu z listopadem. Był to pierwszy spadek po siedmiu kolejnych miesiącach wzrostów.

Jednak grudniowy poziom wskaźnika pozostał o 20,2 punktu (17,0 procent) powyżej odpowiadającego mu poziomu rok wcześniej.

Światowe ceny masła spadły w grudniu po 14 miesiącach wzrostów

Międzynarodowe notowania masła odnotowały największy spadek, kończąc czternastomiesięczną passę ciągłych wzrostów, z powodu stłumionego popytu globalnego i nagromadzonych zapasów.

Podobnie, ceny sera na świecie i odtłuszczonego mleka w proszku spadły, napędzane słabszym popytem międzynarodowym.

Jedynie notowania pełnego mleka w proszku gwałtownie wzrosły w grudniu

Z kolei międzynarodowe notowania pełnego mleka w proszku gwałtownie wzrosły, wspierane przez wzrosty cen w Oceanii wynikające ze stałego popytu globalnego, zwłaszcza w Azji, w połączeniu z mniejszymi zapasami w Europie Zachodniej z powodu sezonowo niskiej produkcji mleka.

Średnioroczny indeks cen artykułów mlecznych wzrósł o 5%

W całym roku 2024 indeks cen produktów mlecznych FAO wyniósł średnio 129,6 punktów, co oznacza wzrost o 5,8 punktów (4,7 procent) w porównaniu z rokiem 2023. Wzrost ten przypisano głównie gwałtownemu wzrostowi cen masła, będącemu następstwem dużego popytu globalnego i ograniczonej podaży eksportowej, będącej wynikiem zmiennych warunków pogodowych, które negatywnie wpłynęły na produkcję.

W Polsce Masło zaczęło tanieć od II tygodnia grudnia, ale podrożało o 1/3 w skali roku

Ceny masła w kraju wzrosły w I tygodniu grudnia do poziomu najwyższego w historii (3866,25 zł/kg). Kolejne dwa tygodnie przyniosły 3% spadek średniej ceny masła w kraju – do 3755,21 zł/t. Wynikało to z trendu spadkowego na globalnym rynku produktu, a nie z powodu sprzedaży 1000 ton tego produktu z rezerw państwowych.

Dane kończą się na 51 tygodniu 2024 roku i na ten okres roczny wzrost cen krajowego masła sięgnął ok 34%.

Cena średnia masła konfekcjonowanego (82%) w Polsce:

Andrzej Bąk

Źródło: FAO, MRiRW

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nie wszyscy rolnicy mogą liczyć na pomoc! DIR apeluje do ministra

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej (DIR) zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z oficjalnym pismem, w którym apeluje o zwiększenie krajowej puli środków przeznaczonych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics