Ceny rzepaku lecą na łeb na szyję

O ile kontrakty na unijne zboża odbiły nieco w górę w piątek, to rzepak nadal kontynuował obniżki notowań. W konsekwencji tydzień zamknął się dla rzepaku na poziomie zbliżonym do 600 eur/t, czyli najniżej od początku lutego tego roku.

Rzepakowi szkodzą rosnące prognozy zbiorów tych nasion u jego największych producentów, ale też doskonałe oczekiwania co do produkcji soi. Znacznie tańsza ropa, mimo ostatniego lekkiego odbicia, przestała ciągnąć w górę oleje roślinne, a przez to nasiona oleiste.

W Paryżu kontrakty na zboża zaliczyły spadkowy tydzień, który sprowadził wyceny pszenicy do poziomu z początku marca, a w przypadku kukurydzy w kilka dni zniwelowane zostały sierpniowe wzrosty. Unijna pszenica korzystała dotąd z braku konkurencji ze strony ukraińskich i rosyjskich dostawców, ale sytuacja się zmienia wraz z postępami w eksporcie morskim z ukraińskich portów.

Inflacja stopuje. NBP podał najnowsze dane

Do 20-sierpnia ukraińskie porty na Morzu Czarnym opuściło 27 statków załadowanych głównie zbożem. Jest to efekt podpisanej w końcówce lipca umowy z ONZ, Turcją i Rosją zapewniającej bezpieczne transporty zbóż z Ukrainy przez Morze Czarne, ale też ułatwiającej transporty z objętej sankcjami Rosji. Warto wspomnieć, że Rosja może zebrać w tym roku najwyższe zbiory pszenicy w historii, szacowane nawet na 95 mln ton.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: www.barchart.com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics