Ceny zbóż i rzepaku. Raport z giełdy

Unijny kontrakt na rzepak stracił lekko na wartości w czwartek po tym jak jego wyceny zbliżyły się w okolice dwuletnich maksimów z połowy listopada. Seria najbliższa zamknęła dzień ceną 534,5 eur/t, a termin na sierpień 25 jest o ponad 50 euro tańszy. Wczorajszy spadek notowań w Paryżu był konsekwencją przeceny na rynku oleju palmowego na malezyjskiej giełdzie. Z drugiej strony wsparciem dla paryskiego rzepaku są ciągle rosnące wyceny kanadyjskich nasion.

Ceny zbóż i rzepaku. Raport z giełdy

Warto przypomnieć, że StatCan mocno obniżył swoją prognozę produkcji w raporcie z 5-go grudnia. W stosunku do oczekiwań wrześniowych – 18,98 mln ton produkcja kanadyjska spadła do tylko 17,8 mln ton, czyli poniżej średnich oczekiwań analityków wynoszących 18,51 mln ton i o 7% w porównaniu z ubiegłorocznymi zbiorami, które wyniosły 19,19 mln ton.

Unijny kontrakt na pszenicę (stary i nowy zbiór) podrożał o blisko 2 euro do 230,75 eur/t – seria na marzec 2025 i do 224 eur/t – termin na wrzesień 2025. Wsparciem dla wzrostu paryskiej pszenicy było wczorajsze osłabienie euro w stosunku do dolara i delikatne odbicie chicagowskiego kontraktu na pszenicę SRW. Pszenica (seria najbliższa) od czerwca porusza się w trendzie bocznym wokół poziomu 225 eur/t. Na rynku międzynarodowym nadal dominują dostawcy z Rosji i Ukrainy, chociaż podaż z basenu Morza Czarnego będzie malała w kolejnych miesiącach. Równolegle napływa nowe ziarno z Australii i Argentyny z trwających tam zbiorów.

Kukurydza w Paryżu (kontrakt na tegoroczny zbiór) korzystała w ostatnich dwóch dniach z cięcia oczekiwanych w USA zapasów tego zboża w grudniowym raporcie USDA. Seria z dostawą w marcu 2025 podrożała do 208,5 eur/t na zamknięciu środowej sesji. Dla przypomnienia, grudzień zaczął się od spadku na 3-miesięczne minima w okolicy 200 eur/t po tym, jak KE podniosła swoje szacunki zbiorów kukurydzy we Francji i w skali całej UE.

Zapasy amerykańskiej kukurydzy zostały mocno skorygowane w dół przez USDA. W konsekwencji korekty w górę zużycia (produkcja etanolu) i jeszcze bardzieh eksportu, zapasy końcowe obniżone zostały o 5,1 mln ton, w stosunku do prognozy sprzed miesiąca, do 49,2 mln ton. Oznacza to, że oczekiwane zapasy na koniec tego sezonu będą symbolicznie niższe w skali roku po 29% wzroście zapasów w sezonie 2023/24.

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty dla rolników: jak przebiegają wypłaty z ARiMR?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontynuuje przekazywanie płatności bezpośrednich i obszarowych za 2024 rok. Do tej pory na konta rolników trafiło 18,11 mld zł,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics