We wtorek unijne kontrakty na zboża taniały dziesiątą sesję z rzędu w obliczu rosnącej konkurencji rosyjskich dostaw i w nadziei, że jeszcze w tym tygodniu dojdzie do przedłużenia umowy o bezpiecznych korytarzach zbożowych. Wspomniana umowa wygasa 19-go listopada, a komunikaty płynące z Turcji, ONZ, ale też Rosji były dotąd optymistyczne.
Sytuacja może się jednak diametralnie zmienić po wtorkowym wybuchu rosyjskiej rakiety/rakiet i zabiciu dwóch naszych obywateli w punkcie skupu zbóż w miejscowości Przewodów w województwie lubelskim (obszar NATO). Pierwsze doniesienia mówiły o dwóch rakietach, ale aktualne komunikaty o jednej. Liczba rakiet (jeśli były dwie, to wykluczony jest przypadek) będzie kluczowa dla skali odpowiedzi NATO i całego Zachodu na atak ze strony Rosji.
Sesja w Paryżu zakończyła się o 18:30, gdy jeszcze nie było zbyt wielu informacji na temat tego co stało się w Polsce. Tymczasem amerykańskie kontrakty (sesja kończy się później) zareagowały wzrostem na eskalację konfliktu z Rosją.
Przedłużenie umowy o korytarzach zbożowych, chociaż wydaje się dzisiaj zagrożone, to jednak może się udać, ponieważ wszystkim stronom (ONZ, Turcja, Rosja i Ukraina) bardzo zależy na kontynuacji eksportu zbóż z Ukrainy i Rosji.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż
Przestańcie wypisywać te bzdury że to Rosja wystrzeliła rakiety na terytorium Polski. Zostało potwierdzone przez Amerykańskie służby iż owe rakiety były wystrzelone z Ukrainy, poza tym każdy logicznie myślący człowiek wie że Putin nie jest aż tak głupi aby eskalować konflikt na terytorium NATO, nie dając sobie rady z konfliktem na Ukrainie.
Pewnie masz rację. Faktem jest że codziennie więcej Polaków umiera z przepicia