Mieszkaniec gminy Puławy stracił 700 złotych zaliczki za traktorek ogrodowy, który chciał kupić przez Internet. Gdy pojechał odebrać pojazd, okazało się, że pod podanym adresem nikt z ogłoszenia nie mieszka, a traktorka nie ma. Ogłoszenie zniknęło z Internetu, a telefon pod który dzwonił, został wyłączony.
Do puławskiej komendy wpłynęło zgłoszenie od 47-letniego mieszkańca gminy Puławy, który został oszukany podczas zakupów przez Internet. W wyniku działania oszustki, zgłaszający stracił 700 złotych.
„Z relacji 47-latka wynika, że do oszustwa doszło podczas próby zakupu traktorka ogrodowego. Mężczyzna znalazł ogłoszenie o sprzedaży traktora na portalu olx. Skontaktował się ze sprzedającą, rozmawiali też przez telefon. Warunkiem rezerwacji pojazdu było wpłacenie zaliczki. 47-latek, za pomocą kodu BLIK przekazał sprzedającej 700 zł i umówił się na odbiór sprzętu. Od ogłoszeniodawczyni otrzymał adres gdzie ma się zgłosić po traktorek i dwa dni później, wraz z żoną udali się we wskazane miejsce w województwie małopolskim” – relacjonuje komisarz Ewa Rejn – Kozak.
Niestety okazało się, że pod podanym adresem nie mieszka kobieta z ogłoszenia. Nikt też nie chciał tam sprzedać traktora ogrodowego. Telefon, pod który dzwonił wcześniej 47-latek był wyłączony, a ogłoszenie zniknęło z portalu. Wyjaśniamy okoliczności sprawy i ustalamy kto stoi za tym oszustwem.
Po raz kolejny apelujemy też o ostrożność podczas transakcji on-line. Dokonując zakupów przez Internet, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- Zawsze weryfikujmy informacje o sprzedającym. Należy sprawdzić wszelkie możliwe dane, w szczególności opinie innych kupujących, ich liczbę i treść, autentyczność konta i datę jego utworzenia, poszukać informacji o sprzedającym w niezależnych źródłach.
- Czytajmy regulamin. W jego treści należy zwrócić uwagę na dane przedsiębiorcy (nazwę firmy, adres siedziby, dane kontaktowe), numer identyfikacyjny tj. KRS, informacje o prawach konsumentach oraz procedurze reklamacyjnej. Dane firmy w razie wątpliwości można sprawdzić w internetowych bazach przedsiębiorców CEIDG i EKRS. Dzięki temu można dowiedzieć się czy sklep prowadzi legalną działalność.
- Zastanówmy się nad rodzajem płatności. Najbezpieczniej jest wybrać płatność przy odbiorze.
- Porównujmy ceny, aby nie dać się nabrać na niepowtarzalną okazję.
komisarz Ewa Rejn – Kozak
Źródło: KPP Puławy