Ciężarówka przewożąca jabłka zatrzymana. Konieczne było przeładowanie owoców

Tymczasowym zakazem dalszej jazdy i przygotowaniem dokumentacji do wszczęcia postępowania administracyjnego – tak zakończyła się kontrola ciężarówki przewożącej jabłka. Pojazd członowy był przeładowany, co też spowodowało przekroczenia dozwolonych nacisków osi. Zestaw zatrzymał patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego z Radomia.

Funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego z Radomia przeprowadzają kontrole rzeczywistych nacisków osi zestawu ciężarowego z ładunkiem jabłek.
Ciężarówka przewożąca jabłka zatrzymana. Konieczne było przeładowanie owoców

W poniedziałek (14 października) wieczorem, na drodze wojewódzkiej numer 579 w miejscowości Radziejowice (powiat żyrardowski), inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą. Ciężarówką wykonywano krajowy przewóz jabłek przemysłowych z okolicy Rawy Mazowieckiej do przetwórni owoców koło Warszawy. Kierowcą zespołu pojazdów był jednocześnie przewoźnik – właściciel gospodarstwa rolnego.

Powodem podjęcia interwencji było podejrzenie przekroczenia przepisowego tonażu. Ciężarówkę skierowano na inspekcyjne wagi. Zestaw wraz z ładunkiem ważył 45,5 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Za duża masa przewożonego ładunku spowodowała też przekroczenie o 0,7 t dozwolonego nacisku pojedynczej osi napędowej ciągnika siodłowego na drogę. Nacisk ten wynosił 12,2 t przy obwiązującej normie 11,5 t. Z kolei suma nacisków trzech osi naczepy wynosiła 26,4 t zamiast przepisowych 24 t.

Przewoźnikowi grozi 10 000 złotych kary

Inspektorzy ITD zakazali kierowcy dalszej jazdy z miejsca kontroli do czasu usunięcia stwierdzonych naruszeń. Oznaczało to konieczność przeładowania nadmiaru jabłek na inny pojazd. Za przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej oraz nacisków osi będzie wszczęte postępowanie administracyjne z ustawy prawo o ruchu drogowym. Przewoźnikowi grozi 10 000 złotych kary. Załadowcą jabłek był jednocześnie podmiot wykonujący krajowy transport drogowy na potrzeby własne. W związku z tym rolnik nie poniesie dodatkowych konsekwencji finansowych.

Przeciążone pojazdy przyczyniają się do szybszej degradacji nawierzchni jezdni i konstrukcji obiektów inżynieryjnych w ciągu dróg publicznych. Poruszające się po trasach przeładowane pojazdy zagrażają też bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Taki pojazd ma dłuższą drogę hamowania i zaburzoną stateczność. Oprócz tego przewożenie za dużej ilości ładunku to przejaw nieuczciwej konkurencji na rynku transportowym.

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt – nabór wystartował

Do 28 lutego rolnicy, którzy hodują świnie, bydło, owce, kozy, konie lub drób i ubezpieczyli posiadane zwierzęta od ryzyka wystąpienia co najmniej jednej z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics