II nabór wniosków do programu Mój Prąd miał trwać do 18 grudnia 2020 roku lub do wyczerpania środków. Pula środków wyczerpała się już 6 listopada.
Mimo to NFOŚiGW postanowił nie zamykać naboru i dołożył do puli 100 milionów złotych, dzięki którym w trwającym naborze zostanie dofinansowane jeszcze około 20 tysięcy instalacji PV o mocy 2-10 kW.
Oprócz rozszerzenia puli środków w trwającym naborze, NFOŚiGW potwierdził, że program będzie kontynuowany w 2021 r., a nowa odsłona będzie dawała szerszy wachlarz możliwości dla potencjalnych beneficjentów. Wszystkie osoby, które złożą prawidłowo wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami do dnia 18.12.2020 r., przy założeniu dostępności środków, otrzymają dofinansowanie z programu Mój Prąd. Wnioski, które nie uzyskają dofinansowania nie zostaną automatycznie przekazane do kolejnego naboru.
Zgodnie z regulaminem programu Mój Prąd, okres kwalifikowalności wydatków to: 23.07.2019 r. – 31.12.2025 r., a data przyłączenia instalacji do sieci nie może być wcześniejsza niż 23.07.2019 r.
W III naborze do programu Mój Prąd, który został zapowiedziany na pierwszą połowę 2021 roku, ta data nie ulegnie zmianie, więc osoby, które wykonają instalację pomiędzy naborami, będą spełniały wymagania określone w regulaminie.
Jak będą wyglądały kolejne edycje programu?
NFOŚiGW wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska pracuje nad zasadami, które będą obowiązywać w kolejnej edycji programu. Analizowane są rozwiązania mające na celu uatrakcyjnienie warunków obowiązujących w III naborze programu, np. włączenie do programu finansowania przydomowych ładowarek elektrycznych. Trwają także prace nad dalszym usprawnieniem programu tak, aby przyczynił się do wzmocnienia lokalnego wymiaru energetyki przez stworzenie zachęt dla beneficjentów do wykorzystywania rozwiązań hybrydowych łączących niesterowalne źródła wytwórcze OZE z magazynem energii.
Michał Pawliczuk
WIR