Podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji nadzwyczajnej do spraw realizacji programu upraw roślin motylkowych przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił informację o kontynuacji programu wsparcia upraw roślin motylkowych w latach 2015-2020, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego w paszach.
Omówiono planowane możliwości uzyskania dofinansowania na uprawę roślin wysokobiałkowych w ramach płatności bezpośrednich, działań rolnośrodowiskowo-klimatycznych oraz uznania roślin strączkowych za element „zazielenienia”. Przestawiono również informację o planowanej kontynuacji Programu Wieloletniego "Ulepszanie krajowych źródeł białka roślinnego, ich produkcji, systemu obrotu i wykorzystania w paszach" na lata 2016-2020.
Program na lata 2011-2015 został ustanowiony Uchwałą Rady Ministrów Nr 149/2011 z dnia 9 sierpnia 2011 r. Głównym celem programu wieloletniego jest stworzenie warunków do zmniejszenia importu białka paszowego (poekstrakcyna śruta sojowa) o około 50 % w wyniku zwiększenia wartości biologicznej i użytkowej białka roślinnego pochodzącego z rodzimych surowców, zwiększenie bezpieczeństwa białkowego Polski (duża ilość własnego materiału siewnego, nowe odmiany i technologie uprawy, optymalne receptury paszowe i systemy żywienia zwierząt oraz system produkcji i obrotu nasion).
Obecni na posiedzeniu pracownicy instytucji naukowo-badawczych realizujących program poinformowali o osiągniętych wynikach, min. o postępie genetycznym i agrotechnicznym, nowych odmianach oraz prowadzonych wdrożeniach stosowania mieszanek w żywieniu zwierząt (trzoda, drób).
Więcej informacji można znaleźć na stronie programu http://bialkoroslinne.iung.pl/
Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu