Co nas czeka na rynkach rolnych w 2024r?

Co nowego na rynkach zbóż, rzepaku, buraków cukrowych, trzody chlewnej i mleka w 2024 r.?

Co nowego na rynkach zbóż, rzepaku, buraków cukrowych, trzody chlewnej i mleka w 2024 r.?

Zboża

Raczej mizeria cenowa. Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż z zeszłorocznych żniw w oczekiwaniu na lepsze ceny. Te pewnie nadejdą jak magazyny odbiorców i przetwórców opustoszeją. Wtedy, jak przekonuje dr. Juliusz Urban na łamach Top Agraru, otworzy się okienko na lepsze ceny, co spowoduje wyprzedaż magazynów i kolejne zbicie ceny w dół. Trzeba zatem być czujnym i korzystać z każdej okazji wzrostu ceny, bo oczekiwanie na duże podwyżki może być zawodne. Na niskich cenach zbóż korzystać będą producenci mleka i żywca. Dla wielkopolskich rolników to dobra wiadomość. W naszym województwie poziom produkcji zwierzęcej jest ciągle wysoki i poprzez tą produkcję rolnicy są w stanie dodać wartość finansową przy ciągle niewielkich areałach ziemi. Jeśli natomiast, rolnik zamierza żyć wyłącznie ze sprzedaży zboża to musi liczyć z koniecznością podnoszenia skali jego produkcji poprzez zwyżkę plonów i areału. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało ostatnio, że wprowadzenie paliwa E10 spowoduje wzrost zapotrzebowania na kukurydzę o 0,5 mln ton. Dodatkowo ruszają nabory na budowę biogazowni, co w perspektywie powinno poprawić popyt i ceny skupu kiszonki z kukurydzy. W roku 2023 producenci zbóż byli na kroplówce dopłat rządowych. Nie wiemy jak to będzie w tym roku. Jest póki co zapowiedź Pana Ministra Czesława Siekierskiego o uruchomieniu dopłat do kukurydzy, o co jako WIR również wnioskowaliśmy. Płynność gospodarstw była też podtrzymywana przez tani kredyt płynnościowy ale jako to bywa z kredytami teraz trzeba będzie zacząć je spłacać.

Rzepak

Jak przekonują eksperci z Credit Agricole, ceny rzepaku pozostawać będą w łagodnym trendzie wzrostowym. Na większe wzrosty nie ma co liczyć, ze względu na duże zapasy roślin oleistych, szczególnie soi i słonecznika. Umowy o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej, jeśli wejdą w życie spowodują presję cenową na tę roślinę, tym bardziej, że eksperci OECD prognozują duży wzrost produkcji nasion oleistych w przyszłości. Naszym zdaniem, przy profesjonalnie prowadzonej uprawie na dużym areale, uprawa ta pozwoli na przyzwoity dochód w przyszłości. Alternatywnie można rozważyć uprawę słonecznika, która jest mniej wymagająca lub soi, która w naszych warunkach coraz lepiej się sprawdza. Budowa zasobów krajowego białka i odpowiednie przepisy zmuszające w racjonalny sposób firmy paszowe do korzystania z tych zasobów powinny te rynki wspomóc. Warto wspomnieć, że WIR od lat wspiera ideę uprawy soi, regularnie organizując święta tej rośliny. Relację z takiego wydarzenia znajdziecie Państwo tutaj: Wielkopolskie Święto Soi po raz szósty – Aktualności – Wielkopolska Izba Rolnicza (wir.org.pl)

Buraki cukrowe

W mijającym sezonie to jeden z jaśniejszych punktów na mapie rentowności produkcji roślinnej. To jest jeden z niewielu przypadków, gdzie udało podnieść się detaliczne ceny zbytu cukru, co przełożyło się na wzrost cen skupu buraków. Niestety pod koniec roku, na horyzoncie pojawił się cukier z Ukrainy, która planuje zwiększyć areał produkcji buraków cukrowych z przeznaczeniem na rynek europejski. Nadchodzący sezon może więc nie być już tak korzystny dla rolników. Póki co związki plantatorów podjęły działania w kierunku zablokowania tego importu.  

Trzoda chlewna

Przewidujemy dalszą stabilizację na niskim poziomie cenowym. Na rynku europejskim ciągle mamy nadwyżkę wieprzowiny po wygaśnięciu eksportu do Chin. To dołuje ceny skupu w całej Europie. Praktycznie w każdym kraju członkowskim, poza Hiszpanią, produkcja wieprzowiny będzie dalej spadać, chociaż z mniejszą dynamiką. Na rynku zostaną najwięksi gracze. Ich sytuację poprawi nieco niska cena zbóż. Dodatkowo sektor, w coraz większym stopniu będzie zdominowany przez tucze kontraktowe, które w Hiszpanii dostarczają już 100% podaży wieprzowiny na rynek. W Polsce ta skala będzie nadal rosła utrudniając życie niezależnym producentom. Obserwujemy również trend budowy wielkoprzemysłowych ferm, których produkcja, jeśli dojdzie do skutku, wyprze z rynku mniejszych producentów. Sektorowi nie pomaga, niewielki lecz widoczny spadek konsumpcji wieprzowiny.  

Mleko

Rok 2023 był dramatyczny dla producentów mleka oraz mniejszych spółdzielni mleczarskich. Ceny znacząco spadły, w wielu przypadkach poniżej kosztów produkcji. Pod koniec tego roku, spadki wyhamowały się i obecnie cena mleka w przypadku dużych odbiorców wynosi już powyżej 2 zł/l. Eksperci prognozują jednak, że w ciągu roku ta cena raczej już nie wzrośnie. Są natomiast szanse na takie wzrosty pod koniec roku. Światowe prognozy podaży i popytu na mleko, pokazują, że już niedługo tego surowca może zabraknąć. W Europie i nie tylko wiele gospodarstw mleczarskich zamyka się z powodu braku następców i trudnych warunków klimatycznych a koncentracja produkcji i wzrost skali w pozostałych gospodarstwach nie są w stanie tej luki wypełnić. Dobra wiadomość jest taka, że póki co, Ukraina nie jest znaczącym producentem mleka i moim zdaniem nigdy nie będzie. Poza tym handel światowy mlekiem jest raczej ograniczony ze względu na lokalność produktów. Sukces rolnika to właściwy dobór kosztów w stosunku do efektów. Do tej pory panowała tendencja maksymalizacji wydajności, co prowadziło do nadmiernej eksploatacji krów i szybkiego tempa remontu stada. Warto rozważyć model bardziej zrównoważonej produkcji, szczególnie w oparciu o trwałe użytki zielone i dopłaty dobrostanowe. Przykłady takich praktyk znajdziecie Państwo na stronie projektu Inno4grass, którego WIR był partnerem: Upowszechnienie – Inno4Grass

Źródło: WIR, Andrzej Przepióra

Advertisement

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Policja odzyskała dwa skradzione Ursusy. Surowa kara dla złodziei

Dzięki intensywnym działaniom operacyjnym funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu udało się odzyskać dwa skradzione ciągniki rolnicze, których wartość wynosi około...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics