COPA-COGECA OSTRZEGA! Niewiarygodne dane w badaniach UE nad biopaliwami

Komitety Copa-Cogeca mają  zastrzeżenia do nowych raportów UE oceniających wpływ zmiany użytkowania gruntów na emisje gazów cieplarnianych w kontekście zapotrzebowania na biopaliwa w roku 2020.

Komitety ostrzegają,  że raporty te nie są wiarygodne.

Raporty zostały zamówione przez Komisję Europejską wInternational Food Policy Research Institute (IFPRI)1 oraz Wspólnym centrum badawczym (JRC)2.

W piśmie skierowanym do Komisarzy Connie Hedegaard, Günthera Oettingera oraz Daciana Cioloşa, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen zwrócił uwagę, że model wykorzystany w badaniu przez IFPRI, jak również metoda JRC opierają się na wielu niepewnych oraz niedokładnych danych. Analiza skutku pośredniej zmiany użytkowania gruntów jest niemożliwa ze względu na brak odpowiednich danych i modeli.

W związku z tym, raporty nie są wystarczające do oceny skutków opcji politycznych w propozycji legislacyjnej UE w roku 2012. Pan Pesonen podkreślił, że biopaliwa zapewniają wiele korzyści takich jak redukcja emisji gazów cieplarnianych, a także stwarzają zatrudnienie w obszarach wiejskich. Mogą być produkowane na terenie UE w sposób zrównoważony, bez ponoszenia odpowiedzialności za pośrednie zmiany użytkowania gruntów w państwach trzecich. Zwiększona produkcji biopaliw w UE także powoduje zmniejszenie presji co do wykorzystania gruntów w państwach spoza UE i pomaga w zwalczaniu wylesiania tropikalnych lasów deszczowych.

Zdaniem Copa-Cogeca uwzględnienie wartości zaproponowanych przez JRC w propozycji legislacyjnej Komisji Europejskiej doprowadziłoby do zaprzepaszczenia inwestycji oraz miejsc pracy tworzonych w obszarach wiejskich UE w ramach rozwoju sektorów biopaliw od dwudziestu lat. Ponadto nie pozwoliłoby na złagodzenie niepożądanych skutków zmian użytkowania gruntów w krajach trzecich.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

1 Zaktualizowany raport IFPRI: „Ocena konsekwencji zmian użytkowania gruntów europejskich polityk dot. biopaliw – raport końcowy” – październik 2011 („Assessing the Land Use Change Consequences of European Biofuel Policies – Final Report”)

2 Nowy raport JRC: „Szacunki emisji gazów cieplarnianych w scenariuszach zmiany użytkowania gruntów” – październik 2011 („Estimate of GHG emissions from global land use change scenarios”)
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics