Ryż jest jednym z głównych zbóż (stanowi ok. 20% całej produkcji zbożowej), które zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe olbrzymiej populacji zamieszkującej głównie w Azji. Tam też skupiona jest produkcja tego zboża, a za ok. 50% zbiorów odpowiadają dwa najludniejsze państwa świata – Indie i Chiny. Po Indiach, które wprowadziły częściowy zakaz eksportu ryżu, teraz zdecydowały się na taki krok Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA).
Zjednoczone Emiraty Arabskie podjęły decyzję o ograniczeniu eksportu i reeksportu ryżu na okres czterech miesięcy w obawie o globalną dostępność tego zboża. Dzieje się to po wycofaniu się Rosji z Black Sea Grain Initiative. Indie (największy eksporter ryżu na świecie) niedawno wprowadziły zakaz eksportu gorszej jakości ryżu, w tym eksportu odtłuszczonych otrębów ryżowych, do 30 listopada. W oświadczeniu Ministerstwo ds. Konsumentów tego kraju poinformowało, że zmieniło politykę eksportową „w celu zapewnienia odpowiedniej dostępności białego ryżu innego niż basmati na rynku indyjskim i ograniczenia wzrostu cen na rynku krajowym”.
Odkąd indyjski zakaz wszedł w życie 20 lipca, ceny ryżu w Azji wzrosły do najwyższego poziomu od ponad trzech lat. Indie odpowiadają za 40% światowego handlu ryżem oszacowanego na 56 mln ton.
W ubiegłym roku Indie wyeksportowały 22 miliony ton ryżu do 140 krajów, z czego 6 milionów ton stanowił relatywnie tańszy biały ryż Indica.
Rosja ostrzeliwuje ukraińskie elewatory zbożowe. Jak reagują giełdy zbożowe?
Według USDA eksport ryżu stanowi 11% całkowitej światowej produkcji tego zboża, w porównaniu z 16% kukurydzy, 27% pszenicy i 42% soi. Jednak zakaz, który dotknie 40% światowego eksportu ryżu może wywiera presję na dostawców innych zbóż.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: Gulfbusiness, USDA