Cukier na czerwono. Będzie obowiązkowy system oznaczeń żywności kolorami?

Komitet Regionów UE zaapelował o utworzenie obowiązkowego europejskiego systemu oznaczeń żywności. Miałby on funkcjonować w oparciu o kolorowe oznaczenia.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, żywność, system oznaczeń żywności, produkty rolno-spożywcze, handel produktami rolno-spożywczymi,

W oficjalnym stanowisku Komitetu Regionów, przyjętym przez zgromadzenie w głosowaniu, wyrażono obawy dot. braku wiarygodnych informacji dla konsumentów, przede wszystkim uczniów. Komitet zaapelował, aby utworzyć obowiązkowy w całej Unii system kolorowych oznaczeń.

System oznaczeń żywności kolorami

Jeśli unijne instytucje przyjęłyby te zalecenia, producenci żywności zostaliby zobligowani do stosowania systemu kolorów na opakowaniach. Jak przekonuje KR, dzięki temu konsumenci otrzymaliby „jasne informacje” na temat zawartości cukru, soli i tłuszczu w produktach. Wartość odżywcza byłaby także dostępna w internecie.

„Obowiązek ten radykalnie zmieniłby obecną sytuację, w której wielu producentów żywności samodzielnie decyduje, które z ich produktów są na tyle zdrowe, by można je było reklamować jako odpowiednie dla dzieci. Według nowych zasad musieliby to udowodnić spełniając ogólnoeuropejskie wymogi” – podkreślono w komunikacie Komitetu Regionów.

Produkty alternatywne

W stanowisku KR wymieniono zdrowe produkty alternatywne, które należałoby promować, jak np. owoce i warzywa, niskotłuszczowe produkty mleczne i pełne zboża. Stwierdzono również, że istotne jest także zapewnienie szerokiego wachlarza zrównoważonej żywności.

„Niezdrowa dieta to jeden z czterech (…) czynników powodujących przewlekłe choroby niezakaźne. Trzy pozostałe to tytoń, brak ruchu i nadużywanie alkoholu” – zaznaczono.

Zdrowa żywność w instytucjach publicznych

W przyjętym przez Komitet dokumencie podkreślono, że samorządy mogą przyczynić się do umacniania pozytywnego trendu poprzez zamówienia publiczne. Według KR, instytucje publiczne takie jak szpitale, domy opieki, domy spokojnej starości, więzienia, przedszkola i szkoły mogłyby posłużyć za wzór i sprzedawać oraz zapewniać zdrową, lokalną i sezonową żywność, gwarantując w ten sposób zrównoważony rozwój.

Komitet zachęca też do określenia konkretnych celów dotyczących ograniczenia tłuszczów trans, cukru i soli dla wielu kategorii żywności, którym towarzyszyłyby strategie krajowe służące osiągnięciu tych celów.

Opinia Komitetu Regionów zostanie przekazana unijnym instytucjom, m.in. Komisji Europejskiej, jako oficjalne stanowisko samorządów UE.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Źródło: Kurier PAP

Zostaw komentarz

Problem z tranzytem ukraińskiego zboża: Konieczna jest budowa agroportów i połączeń kolejowych

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów. – Mierzymy się z dużą nadwyżką...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics