Jednym z decydujących mikroelementów wpływających na plon i zawartość cukru w korzeniach buraka cukrowego jest bor. Do okresu zwarcia międzyrzędzi rośliny buraków cukrowych powinny być szczególnie zaopatrzone w ten pierwiastek, gdyż pobierają go w tym czasie najwięcej – przypominają doradcy Südzucker Polska SA.
Czas na dolistne nawożenie borem buraków cukrowych
Tegoroczna aura nie sprzyjała zasiewom i wzrostowi buraków cukrowych.
– Pobieranie boru może być ograniczone m.in. poprzez długo występujące okresy suszy, chłody, a także na glebach o zbyt wysokiej zawartości wapnia, o niskiej zawartości próchnicy, przy zbyt wysokim nawożeniu azotowym i potasowym – przypominają doradcy Südzucker Polska SA.
Niedobór boru charakteryzuje się zamieraniem najmłodszych liści w środkowej części rozety liściowej, w miejscach tych, w górnej części korzenia pojawiają się ciemne wgłębienia, ponadto tworzą się dodatkowe okółki liści.
Eksperci cukrowni radzą, by nawożenie borem stosować w zalecanej dawce – doglebowo w formie nawozów mineralnych lub nalistnie od fazy 4-5 liści właściwych.
– Niedobór boru wpływa na ograniczenie zdolności plonotwórczych buraka, a objawy są nazywane zgorzelą liścia sercowego – wyjaśniają.
Redakcja AgroNews, na podst. Südzucker Polska SA