Czy Polska zmieni status ochronny wilka? Stanowisko KRIR

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o obniżenie stopnia ochrony wilka w Unii Europejskiej. Celem tej inicjatywy jest zmiana statusu tego gatunku z „ściśle chronionego” na „chroniony”, co miałoby ułatwić zarządzanie jego populacją w Polsce.

Czy Polska zmieni status ochronny wilka? Stanowisko KRIR

Stanowisko KRIR i Obawy Rolników

KRIR, realizując wniosek zgłoszony podczas VIII posiedzenia KRIR VII kadencji, skierowała 7 maja 2025 r. oficjalne pismo do minister Pauliny Hennig-Kloski. W dokumencie zwrócono uwagę na rosnące straty, jakie ponoszą polscy rolnicy w związku ze zwiększoną populacją wilka.

Zdaniem KRIR niezbędne jest jednoznaczne stanowisko Rządu RP, które uwzględniałoby problemy środowisk rolniczych i umożliwiało skuteczniejsze zarządzanie populacją tego gatunku.

Neutralne Stanowisko Polski w COREPER

16 kwietnia 2025 r. podczas posiedzenia Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy UE (COREPER), Polska wstrzymała się od głosu w sprawie wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego zmiany statusu ochronnego wilka.

Ponadto, zgodnie z informacjami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, obecnie nie planuje się zmian w krajowym systemie ochrony tego gatunku, który nadal pozostaje ściśle chroniony.

Postulaty KRIR – Zmiana Systemu Ochrony Wilka

KRIR argumentuje, że obecny model ochrony wilka nie uwzględnia rzeczywistego wpływu tego drapieżnika na polskie rolnictwo i hodowlę zwierząt.

W swoim wniosku KRIR apeluje o:

  • Dostosowanie krajowego systemu ochrony wilka do zmienionego statusu na poziomie UE,
  • Umożliwienie skuteczniejszego zarządzania populacją wilka w Polsce,
  • Zrównoważone podejście do ochrony przyrody, uwzględniające interesy rolników i bezpieczeństwo hodowli.

Podsumowanie – Czy Polska Zmieni Stanowisko?

Decyzja o zmianie stopnia ochrony wilka w UE może mieć poważne konsekwencje dla polskiego rolnictwa i ekosystemu. Rolnicy i KRIR liczą na większe wsparcie ze strony rządu w tej kwestii, jednak obecne stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska pozostaje neutralne.

Czy presja środowisk rolniczych wpłynie na zmianę polityki ochrony wilka w Polsce? Dalsze działania KRIR i decyzje rządu będą kluczowe w tej debacie.

Advertisement
Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics