Premier Donald Tusk ogłosił w lutym 2025 roku plan gospodarczy „Polska – Rok Przełomu”, którego ważną częścią jest deregulacja – czyli uproszczenie przepisów dla obywateli i przedsiębiorców. Nad zmianami wspólnie pracują zespoły rządowe i społeczne.

W pierwszym etapie prac zaproponowano 202 zmian w ustawach – 123 z nich trafiły do realizacji, a 33 są jeszcze analizowane. Premier podkreślił, że to jedna z największych reform od czasu wejścia Polski do UE i że uda się uchwalić aż 120 ustaw w zaledwie dwa miesiące.
Tusk zaznaczył, że deregulacja to projekt, który wymaga współpracy ponad podziałami partyjnymi. Jego zdaniem, jeśli pomysł jest dobry i wspierany społecznie, powinien być brany pod uwagę, niezależnie od tego, kto go zgłasza.
Projekt pokazuje nową jakość w działaniu administracji
Rafał Brzoska, pełnomocnik ds. deregulacji ze strony przedsiębiorców, dodał, że ten projekt pokazuje nową jakość w działaniu administracji – bardziej profesjonalne podejście, mniej biurokracji, więcej skuteczności.
Rząd i społeczeństwo działają wspólnie, spotykając się regularnie i omawiając postępy. Premier zapowiedział, że polityka bieżąca nie będzie miała wpływu na tę reformę. Prace nad ustawami ruszą w Sejmie po wyborach prezydenckich, by uniknąć politycznego zamieszania.
Minister Maciej Berek oraz Adam Malinowski z inicjatywy społecznej „SprawdzaMy” podsumowali dotychczasowe działania: z 197 ocenionych propozycji, 123 zostały zaakceptowane, co stanowi aż 62%. Część z nich już przeszła do etapu legislacyjnego – 14 zostało wdrożonych, a 35 jest w trakcie procesu legislacyjnego.
Celem jest zmniejszenie biurokracji i ułatwienie życia obywatelom
Zmiany obejmują wiele dziedzin życia: zdrowie, cyfryzację, podatki, prawo gospodarcze, rodzinne, administracyjne, energetykę i inne. Celem jest zmniejszenie biurokracji, ułatwienie życia obywatelom i stworzenie lepszych warunków do prowadzenia firm.
Rząd zapowiada, że to dopiero początek – deregulacja będzie kontynuowana, a każde ministerstwo ma za zadanie codziennie pracować nad eliminowaniem zbędnych przepisów.