Dobra jakość siana łąkowego

Zima nie spowodowała szkód na trwałych użytkach zielonych, a ich stan po zimie 2011/2012 był na ogół bardzo dobry – informuje Główny Urząd Statystyczny.

Niewielka tej zimy pokrywa śnieżna podczas wiosennego topnienia śniegu nie powodowała na łąkach i pastwiskach zastoisk wody, podtopień i rozlewisk. Jedynym niekorzystnym zjawiskiem dla wegetacji trwałych użytków zielonych występującym tej wiosny były majowe chłodne noce.

Powodowały one nieco gorsze krzewienie się traw, przez co obserwowano nieco mniejsze zagęszczanie runi oraz przejściowo mniejszą intensywność przyrostu zielonej masy. W końcu maja i w pierwszej dekadzie czerwca słoneczna, ciepła, a nawet upalna bezdeszczowa pogoda pozwoliła na sprawne przeprowadzenie pierwszego pokosu siana łąkowego.

Korzystna pogoda w tym okresie spowodowała, że w wielu rejonach kraju sianokosy przeprowadzono wcześnie, co przełożyło się na dobrą jakość szybko dosychającego siana. Można więc ocenić, że siano pierwszego pokosu było dobrej jakości – zebrane w korzystnych warunkach meteorologicznych, ale i wysokiej wartości pokarmowej – rośliny nie przestarzałe zebrane we właściwej fazie wzrostu. Nadal czynnikiem ograniczającym plonowanie i zmieniającym skład gatunkowy runi trwałych użytków zielonych jest niskie ich nawożenie.

Plony I pokosu traw łąkowych w przeliczeniu na siano oceniono na około 24,7 dt/ha, natomiast zbiory z łąk trwałych (w przeliczeniu na siano) wyniosły około 6,0 mln t.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: GUS

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pokolenie Z w rolnictwie: Chcą inspirować i współpracować z liderami branży

Warszawa, listopad 2024 roku – Jakie jest wymarzone miejsce pracy osób z pokolenia Z, rozpoczynających karierę zawodową? Studentki i studenci mówią jasno: takie, w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics