„Dobrostan zwierząt” – prawidłowe znakowanie świń kolczykiem

Znakowanie świń kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy w ramach działania programu „Dobrostan zwierząt”.

Rolnik ubiegający się o płatność zobowiązany jest oznakować lochy kolczykiem

Rolnik ubiegający się o płatność  w ramach programu „Dobrostan zwierząt” – dobrostan loch (wariant 1.1 Dobrostan loch – zwiększona powierzchnia w budynkach, wariant 1.3 Dobrostan loch – dostęp do wybiegów), zobowiązany jest do oznakowania lochy kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym. Oznakowanie to jest oznakowaniem dodatkowym, wymaganym przy ubieganiu się o środki finansowe w ramach tego działania.

Indywidualny numer identyfikacyjny lochy jest numerem niepowtarzalnym. Składa się z numeru producenta (9 cyfr) oraz kolejnego numeru lochy danego producenta (6 cyfr).

Locha zadeklarowana do wniosku o płatność dobrostanową powinna zostać oznakowana kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy i oznakowanie to należy zgłosić do ARiMR.

Co powinno być na kolczyku?

Sposób oznakowania i wzór kolczyka z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  z dnia 20 grudnia 2019 roku w sprawie sposobu oznakowania loch kolczykami z indywidualnym numerem identyfikacyjnym loch (Dz.U. 2020 poz. 34).

Kolczyk składa się z dwóch części:

– części żeńskiej – zakładanej po wewnętrznej stronie małżowiny usznej,

– części męskiej – zakładanej po zewnętrznej stronie małżowiny usznej.

Kolczyk zakłada się losze na małżowinę uszną (lewą lub prawą) w sposób pozwalający na łatwe odczytanie numeru umieszczonego na kolczyku.

Zamówienie kolczyków z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy posiadacz zwierząt składa bezpośrednio u dostawcy kolczyków – tak jak w przypadku kolczyków do znakowania świń z numerem siedziby stada (pomarańczowe kolczyki) – tj. nie wnioskuje w biurze powiatowym ARiMR o przydzielenie puli numerów dla świń. Agencja nie bierze udziału w przydzielaniu numerów i nie pośredniczy w zamawianiu kolczyków dla świń i dla loch.

Oznakowanie należy zgłosić

Oznakowanie lochy kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym należy zgłosić kierownikowi biura powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od dnia oznakowania, na odpowiednim formularzu (Zgłoszenie oznakowania lochy) dostępnym w biurach powiatowych i na stronie internetowej ARiMR.

W przypadku uszkodzenia lub zagubienia przez lochę kolczyka z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy, należy oznakować tę lochę kolczykiem z innym (kolejnym wolnym dla danego gospodarstwa) numerem identyfikacyjnym lochy oraz zgłosić fakt zmiany oznakowania do ARiMR w terminie 7 dni od dnia oznakowania składając Zgłoszenie zmiany dodatkowego oznakowania lochy. Na druku należy podać nowy i poprzedni numer identyfikacyjny lochy.

Posiadacz lochy, która została oznakowana kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym ma obowiązek podawania tego numeru (poza numerem świni, wynikającym z zapisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt) przy zgłaszaniu kierownikowi biura powiatowego ARiMR kupna, sprzedaży lub przemieszczenia do innej siedziby stada, uboju, zabicia lub padnięcia lochy.

Wsparcie dla gospodarstw rolnych w czasie epidemii

Na obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub innym obszarze podlegającym ograniczeniom ustanowionym zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt – oznakowanie lochy kolczykiem z indywidualnym numerem oraz zmianę tego oznakowania należy zgłosić w terminie 2 dni od dnia oznakowania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia procesu wydatkowania środków finansowych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli (Dz.U. 2019 poz. 1824)

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie sposobu oznakowania loch kolczykami z indywidualnym numerem identyfikacyjnym loch (Dz.U. 2020 poz. 34)

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 stycznia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie formularza umożliwiającego wprowadzanie danych do systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w którym jest prowadzony rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych (Dz.U. 2020 poz. 88).

Ustawa z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 300).

Źródło: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics