Aby móc ubiegać się o świadczenie pieniężne – o tzw. dodatek dla sołtysa w związku z nowelizacją ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, która weszła w życie 16 września br. należy spełnić pewne wymogi. Oto one.
Radca prawny Wojciech Lignowski z kancelarii „Lignowski Radcy Prawni” wyjaśnia, iż zgodnie z aktualnymi przepisami świadczenie pieniężne przysługuje osobie, która pełniła funkcję sołtysa przez okres co najmniej 7 lat, przy czym przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji oraz osiągnęła, w przypadku mężczyzn, wiek 65 lat. Świadczenie nie przysługuje osobie skazanej prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa. (art. 2. ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa).
Świadczenie przyznawane jest na wniosek osoby uprawnionej i wynosi 336,36 zł miesięcznie. Wniosek składa się w oddziale regionalnym albo placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego właściwych ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.
Jak złożyć wniosek?
Do wniosku należy dołączyć: zaświadczenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji oraz oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.
Kontakt z autorem: wirple@wir.org.pl
Opracowanie: L. Ryszewska