Pfeifer & Langen Polska wprowadza innowacje w agrotechnice, produkcji i zarządzaniu. Teraz plantatorzy – dzięki programowi węglowemu – będą mogli dodatkowo zarobić, zmniejszając emisję dwutlenku węgla i zwiększając poziom węgla w glebie.
- Producent cukru będzie wspierał udział swoich plantatorów w programie węglowym prowadzonym przez firmę eAgronom
- Uprawa buraków w płodozmianie sprzyja procesowi wiązania dwutlenku węgla w glebie. Efektywność tego procesu podnosi uprawa bezorkowa
- Niemal 30 proc. areału buraków zakontraktowanych przez Pfeifer & Langen Polska jest uprawianych metodami bezorkowymi
Estońska firma eAgronom stworzyła program do zarządzania gospodarstwem rolnym oraz prowadzi program węglowy dla rolników (eAgronom Carbon). Dzięki niemu rolnicy, którzy zmniejszą emisję dwutlenku węgla, mogą zarabiać na sprzedaży kredytów węglowych.
Najpierw audyt i dobre praktyki, efektem – dodatkowy dochód
Pfeifer & Langen Polska podpisał porozumienie z firmą eAgronom, dzięki któremu plantatorzy będą mogli liczyć na dodatkowe dochody z programu węglowego. Dla producenta cukru do element prowadzonych od wielu lat działań – Pfeifer & Langen Polska pomaga plantatorom wdrażać rozwiązania ograniczające zużycie paliw, zmniejszające negatywny wpływ upraw na środowisko i zwiększające wysokość plonów.
Udział w programie węglowym będzie zaczynał się od audytu w gospodarstwie. Specjaliści sprawdzą dokładnie, jak jest ono prowadzone. Następnie przekażą wskazówki, jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, żeby plantator mógł zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, zwiększyć poziom węgla w glebie i zarobić na sprzedaży kredytów węglowych. Dla współpracujących z Pfeifer & Langen Polska rolników pierwsze audyty będą bezpłatne. Chętni już mogą kontaktować się ze swoimi doradcami, by zgłosić się do programu węglowego.
Wszystkie działania, które będą zmniejszały emisję dwutlenku węgla i zwiększały poziom węgla w glebie będą zapisywane w specjalnej aplikacji przygotowanej przez eAgronom. Na podstawie tych danych będzie obliczana liczba wypracowanych kredytów węglowych.
Bardziej żyzna gleba i dodatkowy dochód
W ramach programu węglowego plantatorzy wprowadzają do swoich gospodarstw działania zmniejszające emisję dwutlenku węgla (np. metody uprawy zmniejszające liczbę przejazdów przez pole, a co za tym idzie – zużycie paliwa).
Natomiast wprowadzenie buraka cukrowego do płodozmianu jest doskonałym sposobem na lepsze wiązanie dwutlenku węgla i zwiększenie zawartości materii organicznej w glebie. Rośliny w procesie fotosyntezy z różną intensywnością pobierają i wiążą dwutlenek węgla z atmosfery. Burak cukrowy zajmuje w tym rankingu wysoką pozycję, jeden hektar plantacji potrafi związać tyle węgla, ile dwa hektary lasu.
– Dla rolnika warsztatem pracy jest gleba. A metody uprawy podnoszące zawartość próchnicy, czyli zwiększające zawartość węgla w glebie, powodują wzrost jej urodzajności – tłumaczy Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska S.A. Producent cukru od lat wspiera nowoczesne metody agrotechnicznie. Co roku wśród jego plantatorów zwiększa się areał uprawiany bezorkowo. Obecnie jest to prawie 30 proc. pól.
Kontakt: Piotr Zabłocki
tel. 0-601 092 125