Dopłaty bezpośrednie – harmonogram bezpłatnej obsługi rolników

Do 15 maja rolnicy mogą składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach kolejnej kampanii dopłat bezpośrednich. Prezentujemy, harmonogram obsługi rolników przez pracowników WODR w zakresie sporządzania wniosków o płatności bezpośrednie w 2023 roku. Sprawdźcie, gdzie i kiedy można złożyć wniosek przy pomocy doradców Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Przypomnijmy, że z inicjatywy ministra Henryka Kowalczyka doradcy Ośrodków Doradztwa Rolniczego za darmo pomagają rolnikom w wypełnianiu wniosków.

Dopłaty bezpośrednie – harmonogram bezpłatnej obsługi rolników
Wnioski o dopłaty obszarowe są przyjmowane do 15 maja, wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus.

Poniżej, w pliku do pobrania, znajdziecie Państwo harmonogram obsługi rolników przez pracowników WODR w zakresie sporządzania wniosków o płatności bezpośrednie w 2023 roku.

Do pobrania:

Od tego roku, aby otrzymać dopłaty, trzeba spełnić kryteria rolnika aktywnego zawodowo (być w poprzednim roku beneficjentem płatności bezpośrednich nieprzekraczających kwoty 5 tysięcy euro) oraz stosować zasady wzmocnionej warunkowości (przestają obowiązywać pojęcia wzajemnej zgodności, to jest cross-compliance, i zazielenienia).

Wzmocniona warunkowość

Wzmocniona warunkowość opiera się na 9 normach GAEC, dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska. Wytyczne te są również podstawą do określenia wymagań dla dodatkowych dobrowolnych działań, takich jak ekoschematy, które stanowią zupełnie nowy element kampanii dopłat 2023. Ekoschematów jest 6, i to od rolnika zależy, czy zdecyduje się na ich wdrożenie.

Dopłaty bezpośrednie 2023: Już 57 tysięcy rolników złożyło wnioski

Kolejna zmiana dotyczy dolnego progu powierzchni gospodarstwa objętej płatnością redystrybucyjną. Do tej pory wynosił on 3 hektary, a od tego roku został obniżony do 1 hektara. Istotne jest, że płatność taka przyznawana jest do pierwszych 30 hektarów. Z kolei w przypadku uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników zniesiono limit powierzchni gruntów, do których przyznawana jest płatność (dotychczas było to 50 hektarów).

Źródło: WODR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Jak wydoic obywateli z pieniędzy? Ano wystarczy być rządem pis i tworzyć tak przepisy aby zniechęcić obywateli do składania wniosków. Z tych pieniędzy zgodnie z doktryna Jarosława sporządza własną grupę znajomków i krewniakow z naszym szmalem

  2. Ciekawe jak my to mamy złożyć jak żadnego szkolenia w powiecie dla rolników nie było. Żadnych instrukcji. Pełno niedomówień. Bajzel jak nigdy

  3. W dopłatach początki były dobre. Teraz to już jest kompletny bajzel, kolesiostwo rządzących i kumoterstwo pociotków rządzących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

IV Forum Producentów Żywności. Jakie zagrożenia stoją przed branżą?

– Myślę, że wnioski z dzisiejszych paneli odegrają istotną rolę w kwestii kluczowych zagadnień, nad którymi obecnie pracujemy – zarówno w obszarze strategii, jak...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics