Dywersyfikacja upraw jest jednym z kilku warunków spełnienia programu zazielenienia, który będzie obowiązkowy dla wszystkich gospodarstw o powierzchni większej niż 10 ha gruntów ornych
Od 2015 roku będą obowiązywały nowe zasady przyznawania dopłat bezpośrednich. Jedną z nich jest wprowadzenie obowiązku dywersyfikacji upraw. Dotyczy on tylko tych rolników, którzy posiadają grunty orne o powierzchni powyżej 10 ha, czyli ok. 17 proc. gospodarzy.
Jak wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wspomniani wyżej rolnicy, aby otrzymać dopłaty bezpośrednie za 2015 rok w pełnej, należnej im wysokości, muszą bezwzględnie przestrzegać obowiązku dywersyfikacji upraw. A to oznacza, że siejąc w tym roku oziminy muszą dopilnować, by te zasady zostały zachowane.
Czym jest dywersyfikacja?
Dywersyfikacja polega na obowiązkowym wprowadzeniu, w zależności od powierzchni gospodarstwa, kilku rodzajów upraw. I tak, jeżeli rolnik posiada grunty orne o powierzchni od powyżej 10 ha do 30 ha, wówczas musi prowadzić na nich przynajmniej dwie uprawy, przy czym główna uprawa nie może zajmować więcej niż 75 proc. całego areału. Natomiast w przypadku gdy powierzchnia gruntów ornych jest większa niż 30 ha taki rolnik musi wprowadzić tam trzy uprawy. Wielkość areału pierwszej uprawy nie może przekraczać 75 proc. całkowitej powierzchni, a dwóch upraw łącznie 95 proc.
Czytaj także:
Sadownicy: unijne rekompensaty śmiesznie niskie EFRWP: Podatek rolny anachroniczny. Konieczne są zmiany Przewodniczący Komisji Rolnictwa PE o nowej propozycji wsparcia rolników ws. embargo Fundusz stabilizacji dochodów rolniczych do końca roku
Kto nie podlega obowiązkowi dywersyfikacji?
Do naszej redakcji zgłosiło się kilku rolników, którzy prosili o wyjaśnienie, czy posiadając np. sady, plantacje porzeczki, malin czy aronii też są objęci obowiązkiem dywersyfikacji.
Jak wyjaśniła nam ARiMR, rolnik posiadający trwałe uprawy nie ma obowiązku wprowadzania dywersyfikacji w swoim gospodarstwie. Ten obowiązek dotyczy rolników, którzy posiadają od 10 ha gruntów ornych.
Generalnie, w niektórych przypadkach realizacja całej praktyki dywersyfikacji nie jest obowiązkowa. Chodzi o sytuacje, gdy:
- ponad 75 proc. kwalifikujących się gruntów rolnych to trwałe użytki zielone, grunty wykorzystywane do produkcji trawy lub innych pasz zielnych lub uprawy rosnące pod wodą przez większą cześć roku lub przez znaczną część cyklu uprawy, lub połączenie ww. sposobów uprawy, pod warunkiem, że pozostałe grunty orne nie przekraczają 30 ha;
- powyżej 75 proc. gruntów ornych jest wykorzystywanych do produkcji trawy lub innych pasz zielnych, lub które stanowią grunt ugorowany lub połączenie ww. sposobów uprawy, pod warunkiem, że pozostałe grunty orne nie przekraczają 30 ha;
- więcej niż 50 proc. obszarów w ramach zadeklarowanych gruntów ornych nie zostało zadeklarowanych przez rolnika w jego wniosku za poprzedni rok oraz wszystkie grunty orne uprawiane są przy wykorzystaniu innej uprawy w porównaniu z uprawą w poprzednim roku kalendarzowym.
ARiMR szacuje, że ok. 83 proc. gospodarstw zwolnionych będzie z obowiązku realizacji praktyki dywersyfikacji upraw, co stanowi ponad 34 proc. całkowitej powierzchni gruntów ornych.
Na stronie ARiMR można znaleźć listę upraw z oznaczeniem, czy należą one do trwałych upraw, gruntów rolnych czy trwałych użytków zielonych.
Kliknij, aby pobrać listę upraw.
Definicje upraw trwałych, trwałych użytków zielonych oraz gruntów ornych:
- grunty orne – to grunty uprawiane w celu produkcji roślinnej lub obszary dostępne dla produkcji roślinnej ale ugorowane, bez względu na to czy grunty te znajdują się pod uprawą szklarniową lub pod stałym lub ruchomym przykryciem.
- uprawy trwałe – oznaczają uprawy, które zajmują grunty przez okres 5 lat lub dłużej (inne niż trwałe użytki zielone i pastwiska trwałe) i dają powtarzające się zbiory. Obejmują one także szkółki i zagajniki o krótkiej rotacji.
- trwałe użytki zielone – grunty wykorzystywane do uprawy traw lub innych pastewnych roślin zielnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych), które nie były objęte płodozmianem danego gospodarstwa rolnego przez okres pięciu lat lub dłużej; mogą one obejmować inne gatunki, takie jak krzewy lub drzewa, które mogą nadawać się do wypasu, pod warunkiem że zachowano przewagę traw i innych pastewnych roślin zielnych, a także w przypadku gdy zadecydują tak państwa członkowskie – grunty, które mogą nadawać się do wypasu i które stanowią część utrwalonych praktyk lokalnych w przypadkach, gdy trawy i inne zielne rośliny pastewne tradycyjnie nie są roślinnością dominującą na obszarach wypasu
Co to są zasady zazielenienia?
Dywersyfikacja upraw
Jeżeli nie kwalifikujesz się do wyłączenia z tego obowiązku, a posiadasz w Twoim gospodarstwie:
- co najmniej 10 ha gruntów ornych, będziesz musiał prowadzić co najmniej 2 różne uprawy, a powierzchnia uprawy głównej nie może przekraczać 75 proc. gruntów ornych,
- powyżej 30 ha gruntów ornych będziesz musiał prowadzić co najmniej 3 różne uprawy, przy czym uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75 proc. gruntów ornych, a dwie uprawy główne łącznie nie mogą zajmować więcej niż 95 proc. gruntów ornych.
Obszary proekologiczne
Jeżeli nie kwalifikujesz się do wyłączenia z tego obowiązku, a posiadasz w swoim gospodarstwie więcej niż 15 ha gruntów ornych, będziesz zobowiązany do przeznaczenia co najmniej 5 proc. gruntów ornych w gospodarstwie na obszary proekologiczne.
Trwałe użytki zielone
Jeżeli posiadasz trwałe użytki zielone, położone na obszarach Natura 2000 obowiązuje Cię zakaz ich przekształcania, w tym zaorywania, gdyż są to trwałe użytki zielone cenne przyrodniczo. Jeśli posiadasz trwałe użytki zielone, które nie są cenne przyrodniczo wówczas obowiązuje Cię zakaz ich przekształcania, w tym zaorywania ale tylko wówczas, gdy stosunek trwałych użytków zielonych do wszystkich użytków rolnych w danym roku dla całego kraju zmniejszy się o więcej niż 5 proc. do wskaźnika referencyjnego, ustalonego w roku 2015
Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com