12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – bohaterską walkę, zapewnianie żywności oraz pomoc udzielaną uciekinierom i osobom ukrywającym się przed prześladowaniami.
Zasługi polskich rolników podczas wojny
Sejm RP ustanowił datę 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w 2017 r. Jak głosi uzasadnienie, w trakcie II wojny światowej mieszkańcy polskiej wsi wykazywali się patriotyczną postawą. Narażając własne życie, wchodzili w skład wielu ugrupowań konspiracyjnych, zapewniali pożywienie mieszkańcom miast i żołnierzom z oddziałów partyzanckich, a także udzielali schronienia Polakom wysiedlonym ze swoich siedzib przez okupanta i ukrywającym się Żydom.
Upamiętnienie wydarzeń w Michniowie
Data 12 lipca jest upamiętnieniem tragicznych wydarzeń z 1943 r., do których doszło we wsi Michniów w województwie świętokrzyskim. Niemieccy okupanci przeprowadzili pacyfikację tej miejscowości za pomoc niesioną polskim partyzantom. Mieszkańcy Michniowa zostali w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została spalona.
W Michniowie dziś znajduje się pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji oraz ich zbiorowa mogiła. W miejscowości tej powstało także interaktywne Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.
To właśnie Michniów jest także miejscem, gdzie odbywają się uroczyste obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej z udziałem przedstawicieli władz.
Źródło: MRiRW