Ukraina ograniczyła eksport pszenicy w grudniu 2024 r. do tylko 788,6 tys. ton – wynika z informacji Ministerstwa Rolnictwa Ukrainy. Dla porównania eksport pszenicy w grudniu 2023 r. wyniósł 1,844 mln ton, a w grudniu 2022 roku wyniósł 1,55 mln ton. Oznacza to wynik o 58% gorszy niż rok wcześniej.
Uczestnicy rynku uważają, że ograniczenie eksportu pszenicy w grudniu 2024 r. wynika z kilku czynników. Przede wszystkim handlowcy starali się aktywnie eksportować zboże w oczekiwaniu na zmianę zasad reżimu eksportowego (minimalne ceny eksportowe). Tradycyjnie w grudniu w przeddzień świąt zmniejsza się wolumen dostaw, ale też ukraińscy rolnicy przetrzymują zboże w oczekiwaniu na wyższe ceny.
Od grudnia rząd wprowadził minimalne ceny eksportu, nową kontrolę dostaw przez krajowe służby podatkowe i celne oraz ograniczył zezwolenia na eksport dla firm płacących podatek od towarów i usług. Miało to na celu uniemożliwienie eksporterom wykorzystywania sztucznie zaniżonych cen eksportowych do uchylania się od płacenia podatków, co szkodzi skarbowi państwa.
Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa spadek wolumenu eksportu produktów rolnych w grudniu 2024 r. w porównaniu do grudnia 2023 r. to efekt adaptacji eksporterów do nowych warunków eksportu.
W grudniu wolumen eksportu podstawowych towarów rolnych spadł o prawie 35% rok do roku
Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe (UZA) podało, że w grudniu wolumen eksportu podstawowych towarów rolnych spadł o prawie 35% rok do roku. Największy spadek wykazały dostawy pszenicy. Część uczestników rynku skarżyła się na działania władz, które nie były gotowe na szybkie przejście na nowy reżim eksportu żywności. W ciągu ostatnich trzech sezonów najniższy eksport pszenicy miał miejsce w kwietniu 2022 r., kiedy zablokowano porty. Sprzedaż pszenicy na rynki zagraniczne w kwietniu 2022 roku wyniosła symboliczne 9 tys. ton.
Andrzej Bąk
Źródło: UZA, Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy