W przestrzeni publicznej pojawiły się nieprawdziwe informacje o projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej odnawialnych źródeł energii (UD41) oraz ustawy wiatrakowej (UD89). MKiŚ prostuje wszystkie fakenewsy.
Projekt ustawy o OZE wprowadza rozwiązania mające na celu zapewnienie zgodności prawa krajowego z prawem unijnym w zakresie pomocy publicznej, przyśpieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE oraz wprowadza korzystne zmiany w systemie prosumenckim.
Z kolei odległość od zabudowy to nie 300 a 500 m i będzie ona określona w projekcie nowelizacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe (UD89), która również będzie wspierała rozwój energetyki wiatrowej w Polsce.
Ważne informacje dotyczące projektowanych regulacji:
1. Nie będzie żadnych wysiedleń. Mówimy o nadrzędnym interesie publicznym, a nie o inwestycji celu publicznego. Instytucja nadrzędnego interesu publicznego została wprowadzona do unijnego porządku prawnego w 2022 r.
2. Odległość wiatraków od gospodarstw domowych – 500 m to propozycja zgodna z raportem naukowców z Komitetu PAN z listopada 2022.
3. Nie będzie można stawiać wiatraków w obszarach Natura 2000.
4. Planujemy szerokie konsultacje społeczne wszystkich projektów ustaw, co było już wielokrotnie zapowiadane.
5. Na żadnym etapie przygotowywania projektów nie pomijamy oceny zgodności z unijnym prawem.
6. Nie ignorujemy ostrzeżeń o możliwych nadużyciach ze strony branży i wprowadzamy rozwiązania najkorzystniejsze dla Polek i Polaków.
W przestrzeni publicznej pojawiają się też informacje o inwestycjach w odnawialne źródła energii w kontekście innych ustaw, w tym w ustawie o ochronie przyrody i ustawie prawo wodne.
Odniesienie się do ustawy o ochronie przyrody
- Ustawa opcjonalnie dopuszcza możliwość realizacji działań mogących znacząco oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000 jeśli przemawiają za tym konieczne wymogi nadrzędnego interesu publicznego. Warunek ten jest jednak opcjonalny i w kontekście zakazu lokalizacji elektrowni wiatrowych na obszarach Natura 2000 zawartego w ustawie wiatrakowej, nie będzie miał zastosowania.
Odniesienie się do ustawy – Prawo wodne
- Przepisy ustawy prawo wodne nie będą miały zastosowania w przypadku inwestycji w wiatraki na terenach obszarów Natura 2000, tym bardziej, że jak już wspomniano ustawa wiatrakowa bezwzględnie zakazuje lokalizacji elektrowni wiatrowej na obszarach Natura 2000.
Źródło: MKiŚ