FAO: Nowa prognoza dla zbóż. Padnie rekord?

Najnowsza prognoza FAO dotycząca światowej produkcji zbóż w 2024 r. została podniesiona w lipcu o 7,9 mln ton (0,3 proc.) i wynosi obecnie 2854 mln ton, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z 2023 r. i stanowi nowy historyczny rekord.

FAO: Nowa prognoza dla zbóż. Padnie rekord?

Miesięczny wzrost odzwierciedla lepsze perspektywy dla zbóż gruboziarnistych – prognoza światowej produkcji została podniesiona o 0,4 proc. do 1 530 mln ton oraz pszenicy – gdzie oczekiwana produkcja wzrosnąć powinna o 0,3 proc. do 789 mln ton w porównaniu z prognozami z czerwca.

Lepsze oczekiwania zbiorów kukurydzy w Ameryce Południowej

Wzrost perspektyw dla zbóż gruboziarnistych opierają się w dużej mierze na lepszych oczekiwaniach dotyczących produkcji kukurydzy w Argentynie i Brazylii. Prognozy plonów w obu krajach są w tym miesiącu lekko podwyższone, co odzwierciedla bardziej sprzyjająca pogoda po zmiennych warunkach w poprzednich miesiącach.

Niemniej jednak oczekuje się, że produkcja Brazylii będzie nadal znacznie niższa od rekordu z 2023 r.

Podwyższono prognozy dotyczące produkcji kukurydzy dla Turcji i Ukrainy

Wymienione korekty w górę z nawiązką przewyższają obniżenie prognoz produkcji kukurydzy dla Indonezji i kilku krajów Afryki Południowej, gdzie susza ograniczyła plony, a także dla Pakistanu ze względu na niższe ceny i zmniejszone zapotrzebowanie na paszę ze strony sektora hodowli, które, jak się oczekuje, doprowadzą do cięć w nasadzeń.

Lepsze prognozy zbiorów pszenicy w Azji, ale gorsze w Rosji

Światowa produkcja pszenicy również została zrewidowana w górę, głównie w oparciu o lepsze perspektywy w Azji, zwłaszcza w Pakistanie, gdzie prawdopodobna jest rekordowa produkcja pszenicy. Niesprzyjająca pogoda na kluczowych obszarach produkcji pszenicy w Federacji Rosyjskiej doprowadziła do znacznego obniżenia prognoz produkcji, osłabiając poprawę światowych perspektyw w tym miesiącu.

Zapowiada się rekordowa produkcja ryżu

Prognoza FAO dotycząca światowej produkcji ryżu w sezonie 2024/25 uległa od czerwca jedynie niewielkim korektom. Nadal FAO oczekuje, że światowa produkcja ryżu wzrośnie w nowym sezonie o dalsze 0,9 procent (r/r), aby osiągnąć nowy szczyt wynoszący 535,1 mln ton.

Światowe zużycie zbóż powinno minimalnie przekroczyć zbiory

Prognoza światowego zużycia zbóż w sezonie 2024/25 wynosi 2 856 mln ton (2 mln ton powyżej produkcji), co oznacza niewielki wzrost (o 5,4 mln ton, czyli 0,2 proc.) od czerwca i 13,6 mln ton, czyli o 0,5 proc. więcej niż w sezonie 2023/24.

Globalne wykorzystanie zbóż gruboziarnistych w sezonie 2024/25 wzrosło o 3,7 mln ton, do czego przyczyniło się wyższe przewidywane wykorzystanie paszy i innych zastosowań kukurydzy i jęczmienia, a także większe spożycie sorgo w żywności. Ta rewizja w górę podnosi obecnie globalną prognozę wykorzystania zbóż gruboziarnistych do 1 529 mln ton, co stanowi wzrost o 0,8 procent w porównaniu z poziomem na sezon 2023/2024.

Globalne wykorzystanie pszenicy w sezonie 2024/25 również zostało zrewidowane w górę w tym miesiącu o 1,5 mln ton, co wynika ze zwiększonego wykorzystania pszenicy w Pakistanie, wspieranego przez większą przewidywaną produkcję krajową. Niezależnie od tego wzrostu globalne wykorzystanie pszenicy w sezonie 2024/25 nadal spada o 0,7 procent w porównaniu z poziomem z sezonu 2023/2024.

Nadal prognozuje się, że światowe wykorzystanie ryżu w sezonie 2024/25 wzrośnie o 1,2 procent rok do roku, aby osiągnąć najwyższy w historii poziom 531,5 mln ton. Oczekuje się, że składnik wykorzystania żywności będzie napędzał ten wzrost, co może skutkować 0,5-procentowym rocznym wzrostem światowego spożycia ryżu na mieszkańca do około 53 kilogramów.

Światowe zapasy zbóż na koniec sezonie 2024/25 powinny lekko wzrosnąć

Prognoza FAO dotycząca światowych zapasów zbóż na koniec sezonu 2024/25 opiewa na 894 mln ton, po tym jak została obniżona o 2,9 mln ton w porównaniu z poprzednim miesiącem. Oczekiwany poziom nadal wskazuje na wzrost zapasów o 1,3% powyżej poziomów otwarcia.

Dzięki nowym prognozom wskaźnik globalnych zapasów zbóż do ich wykorzystania w sezonie 2024/25 pozostanie prawie niezmieniony w porównaniu z zeszłym sezonem i wyniesie 30,8 procent, co w dalszym ciągu wskazuje na odpowiednie perspektywy podaży w nowym sezonie.


Andrzej Bąk

Źródło: FAO

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics