Fliz do słomy – czy warto stosować?

Przygotowanie bel siana i słomy to jedno, ale trzeba też opracować właściwy sposób ich składowania. W przeciwnym razie jakość pożywienia dla przeżuwaczy będzie słaba, a to przełoży się na ich gorszą kondycję zdrowotną. Co więcej, nieprawidłowo przechowywane bele mogą po prostu zgnić, a to oznacza stratę znacznej kwoty pieniędzy. Jednym ze sposobów składowania jest okrycie stert flizami. Czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Wyjaśniamy.

Fliz do słomy – czy warto stosować?

Dlaczego prawidłowe składowanie siana jest tak ważne?

W naszym klimacie warunki atmosferyczne są zmienne, a to oznacza, że składowana słoma narażona jest na duże wahania temperatur, ale także na zawilgotnienie, przemarzanie czy przesuszenie. Jeśli nie zabezpieczymy bel, słoma może zacząć gnić. Nie dość, że taka pasza nie zapewni zwierzętom kompletu składników odżywczych, to jeszcze może przyczynić się do pogorszenia ich stanu zdrowia. W słomie, która zaczęła gnić rozwijają się bowiem niebezpieczne bakterie, wywołujące różnego rodzaju choroby. Nawet jeśli słoma przeznaczona jest nie na dodatek paszowy, ale na ściółkę, bakterie mogą łatwo wniknąć do organizmu zwierząt. Niewłaściwy sposób składowania wiąże się też z problemem finansowym. Skoro sporządzona przez nas pasza czy ściółka nie nadaje się do użytku, trzeba będzie kupować je od innych rolników. Z kolei w miesiącach zimowych może pojawiać się też trudność związana z zamarzaniem bel. Przy podnoszeniu zamarzniętej beli nietrudno o rozerwanie jej i kilku sąsiednich. Dlatego właśnie należy zakupić odpowiednie akcesoria do składowania siana i słomy, które można znaleźć w e-sklepach rolniczych: https://lewmik.pl/kategoria/folie-sznurki-i-siatki-flizy-ochronne.

Fliz do okrywania

Skoro sposób składowania słomy jest tak ważny, jak należy robić to prawidłowo? Jest kilka możliwości. Słomę można przechowywać w stodole. Nie każdy dysponuje jednak wystarczającą ilością miejsca w budynku, a wznoszenie nowego jest czasochłonne i bardzo kosztowne. Alternatywą mogą być wiaty lub namioty, jednak i to rozwiązanie nie zawsze bywa trafione. Na wzniesienie tego typu konstrukcji także trzeba przeznaczyć sporą ilość środków i wolnej przestrzeni. O wiele łatwiej zakupić flizy ochronne. To duże, zielone płachty wykonane ze specjalnego materiału, który zapewnia optymalne warunki przechowywania bel. Takie flizy dostępne są tutaj: https://lewmik.pl/fliz-ochronny-1040x25mrzepworki-obciazeniowe.html. Zabezpieczenie siana i słomy za pomocą flizów jest proste, a ponadto taki zakup to inwestycja na wiele lat. Flizy, które można kupić na tej stronie: https://lewmik.pl/kategoria/siatki-i-worki-ochronne mogą być używane nawet przez 6 sezonów.

Fliz do słomy producent

Nie można skorzystać z pierwszej lepszej oferty. Trzeba wybrać mocne flizy wytwarzane przez sprawdzonych producentów. Gramatura materiału powinna wynosić 140g/m². Fliz musi być odporny na promieniowanie UV oraz zapewniać odpowiednią wentylację. Dobrej jakości fliz przylega do bel lepiej niż folia i zwykłe plandeki, dzięki czemu poziom ochrony jest o wiele wyższy. Przed zakupem warto więc dokładnie zapoznać się z opisem zamieszczonym przez producenta i z opiniami innych klientów na temat sklepu.

Fliz do słomy mocowanie

Fliz należy skierować szorstką stroną do dołu, a gładką na górę, tak, aby materiał nie zsuwał się ze sterty. Teraz trzeba przytwierdzić fliz. Można użyć do tego celu np. balotów z sianokiszonką i obłożyć nimi okrytą stertę siana lub słomy. Zamiast balotów można wykorzystać stare opony. W sklepach rolniczych dostępne są również worki obciążeniowe. Wystarczy napełnić je żwirem lub piachem, a potem przymocować do flizu za pomocą specjalnych rzepów. Niektórzy rolnicy zamiast worków stosują też bańki z wodą.

Fliz do słomy wymiary

Flizy ochronne dostępne są w wielu rozmiarach. Te najbardziej standardowe to: 9,8mX12,5m; 9,8mX25m; 10,4mX25m; 12mX25m; 10,4X12,5m; 15,6mx12,5 m; 13mX 25m. Który z nich będzie odpowiedni? Wszystko zależy od systemu składowania, czyli od wielkości samych bel i sterty. Najczęściej wybiera się flizy o szerokości 10 metrów i długości do 12 metrów. Do obsługi większych rolek potrzebne są już co najmniej 2 osoby, a z tymi mniejszymi jesteśmy w stanie poradzić sobie sami.

Zastosowanie flizów to skuteczny sposób na zabezpieczanie bel ze słomą. Flizy gwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza, a ponadto chronią bele przed słońcem, deszczem, śniegiem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu słoma, czy to przeznaczona na ściółkę, czy to na paszę, nie straci na jakości w okresie przechowywania.

Sprawdź także:

Siatki i worki ochronne
Worki obciążeniowe

Więcej informacji znajdziesz TU

Redakcja AgroNews

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Katastrofa na torach: Wykolejenie pociągu towarowego przewożącego zboże

Dziś w nocy z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn na ulicy Staszica w Kuźni Raciborskiej doszło do wykolejenia pociągu towarowego przewożącego zboże. W wyniku zdarzenia...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics