Francja potwierdziła zakażenie wirusem grypy ptaków w zaszczepionym stadzie kaczek – podała agencja Reuters. Wirus został wykryty w regionie Vendee w zachodniej części kraju. Francuskie ministerstwo rolnictwa potwierdziło, że jest to pierwszy taki przypadek od momentu rozpoczęcia kampanii szczepień, skierowanej wyłącznie do kaczek, w październiku 2023 roku.
Powrót HPAI u drobiu we Francji stanowi sprawdzian dla oczekiwanych rezultatów wdrożonej strategii szczepień. Francuscy producenci zdecydowali się jako pierwsi w Europie na wdrożenie obowiązkowych szczepień w stadach kaczek pomimo istniejącego ryzyka negatywnych reakcji handlowych ze strony państw trzecich. Z założenia, szczepionki mają ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, a nie całkowicie chronić przed zakażeniem. Francuzi zakładają, że dodatkowe narzędzie pozwoli ograniczyć ryzyko wprowadzania masowej likwidacji stad drobiu stosowanej jako środek zapobiegawczy wobec niekontrolowanego rozprzestrzeniania wirusa. Dla wielu obserwatorów rynku drobiarskiego z całego świata istotne jest czy decyzja Francuzów o zaszczepieniu kaczek pozwoli uniknąć kolejnego kryzysu.
Francuzi prawie corocznie mierzą się z zakażeniami HPAI na fermach drobiu
W zasadzie od 2015 roku francuskie regiony specjalizujące się w produkcji kaczek i gęsi ponoszą szkody wywołane przez występowanie wirusa, co powoduje poważne problemy z ciągłością działalności. Chodzi zarówno o straty bezpośrednie związane z utylizacją ptaków, ale także pośrednie dotyczące ograniczeń handlowych. Najbardziej cierpi przemysł foie gras z powodu restrykcji eksportowych nakładanych przez największych odbiorców francuskich pasztetów, czyli Japonię i Chiny.
Możliwość szczepienia drobiu jest dyskutowana przez wiele państw na świecie, jako jedna z metod, która pozwoliłaby zmniejszyć straty gospodarcze powodowane przez HPAI. Jednak jednym z ważnych powodów ostrożnego podejścia w zastosowaniu szczepionek przez największych eksporterów drobiu i jaj są możliwe bariery handlowe, jakie takie szczepienia mogą powodować. Chodzi o ryzyko wprowadzenia przez importerów zakazów eksportu z państwa stosującego szczepionki.
Od 27 listopada minionego roku Francuzi potwierdzili siedem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Najwięcej przypadków dotyczyło stad indyków. W grudniu 2023 roku Francja podniosła poziom ryzyka dla grypy ptaków z „umiarkowanego” na „wysoki”. Ministerstwo Rolnictwa wydało decyzję nakazującą utrzymywanie drobiu w zamkniętych pomieszczeniach produkcyjnych oraz wdrożenie dodatkowych środków bioasekuracyjnych.
Źródło: KIPDiP