Francja: potwierdzono przypadek choroby szalonych krów

To już pewne. Testy przeprowadzone w unijnym laboratorium referencyjnym potwierdziły obecność klasycznej postaci tzw. choroby szalonych krów (BSE) u pięcioletniej krowy znalezionej na francuskiej farmie w Ardenach.

 

\"rolnictwo,

 

Jak informują analitycy FAMMU/FAPA, jest to pierwszy klasyczny przypadek tej choroby wykryty we Francji od 2011 r.

W odpowiedzi Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) zmieniła status Francji z kraju „niskiego ryzyka zagrożenia” BSE na kraj o „kontrolowanym statusie zagrożenia” tą chorobą.

Czytaj także:
Alternatywa dla deficytu pasz

To spory cios dla francuskich hodowców bydła. Niecały rok temu Francja uzyskała status kraju „niskiego ryzyka zagrożenia BSE”. A teraz traci możliwości korzystania z nowych unijnych przepisów, które weszły w życie w minionym roku, a dotyczą powrotu do łańcucha żywnościowego oraz paszowego niektórych tkanek zwierzęcych.

– Poluzowanie przepisów odnosiło się tylko do tych krajów Wspólnoty, które posiadały status kraju „niskiego ryzyka zagrożenia” BSE – wyjaśniają eksperci FAMMU/FAPA.

Obecnie status kraju „niskiego ryzyka zagrożenia” BSE posiada 20 krajów UE: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Węgry, Włochy, Łotwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia (powróciła do tego statusu w grudniu 2015 r.), Słowacja, Słowenia oraz Szwecja. Kraje „kontrolowanego ryzyka zagrożenia” BSE to: Niemcy, Grecja, Irlandia („zdegradowana” do tego statusu po wykryciu BSE w 2015 r.), Litwa, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania oraz Francja.

Na razie nie wiadomo, jak dotychczasowe rynki zbytu francuskiej wołowiny zareagują na wiadomość dotyczącą „degradacji” Paryża do grona krajów „kontrolowanego ryzyka zagrożenia” BSE.

– Poprzednio, gdy Francuzi awansowali, uzyskując najwyższy przyznawany przez OIE status w odniesieniu do zagrożenia BSE, kilka państw (RPA, Arabia Saudyjska, Wietnam oraz Singapur) zdecydowało się na zniesienie zakazu importu wołowiny z kraju nad Loarą – wyjaśnia FAMMU/FAPA. 

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Źródło: FAMMU/FAPA

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wyzwania sektora rolno-spożywczego: spotkanie z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz w posiedzeniu komitetu KIG, w dniu 21.11.2024, które...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics