Francuscy rolnicy walczą z wąglikiem. Brakuje szczepionek

Wąglik we Francji. Ponad 50 zakażeń groźną także dla ludzi bakterią  – laseczką wąglika – odnotowano wśród zwierząt hodowlanych w położonym na południowym-wschodzie Francji departamencie Alpy Wysokie. Francuskie służby weterynaryjne postawione są w stan gotowości, ponieważ, jak się okazało, brakuje szczepionek.

wąglik, krowy, Francja, francuskie rolnictwo, choroby zwierząt, szczepionka, bydło

Przypadki zakażenia wąglikiem stwierdzono u krów, koni oraz owiec. Na razie nie ma żadnego przypadku zarażenia się tą bakterią przez człowieka. Wąglik jest groźny dla zdrowia ludzi. W 95 proc. występuje w dość łagodnej tzw. postaci skórnej, ale możliwe są też przypadki dużo groźniejszych postaci jelitowej oraz płucnej. Niebezpieczna jest szczególnie ta ostatnia postać, która może doprowadzić do ostrego zapalenia płuc i potencjalnie jest nawet śmiertelna. Wytwarzana przez Gram-dodatnią bakterię bacillus anthracis (laseczkę wąglika) toksyna bywa także używana jako broń biologiczna.

Bakteria groźna głównie dla zwierząt

Francuskie władze skierowały w rejon Alp Wysokich dodatkowe służby weterynaryjne. Priorytetem jest teraz zidentyfikowanie kolejnych ognisk choroby. Na razie, od czerwca 2018 r., stwierdzono wąglika na 28 farmach w okolicy. Pierwszym źródłem choroby okazała się farma we wsi Montgardin.

Wszystkie padłe lub zakażone zwierzęta już zutylizowano. Zniszczono także wszystkie pochodzące z tych farm partie mleka. Najczęściej wąglikiem zarażają się krowy. Bakteria atakuje ich układ pokarmowy i wywołuje silne krwawienia. Zakażone zwierzę zwykle pada w ciągu 24 godzin. Najmocniej narażone na zakażenia jest bydło hodowlane. Choroba bardzo rzadko atakuje psy, koty lub ptaki. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku podania zwierzętom skażonej paszy lub wody. Laseczka wąglika potrafi bowiem wytwarzać tzw. endospory, czyli formy przetrwalnikowe, które są w stanie długo czekać na okazję do zakażenia zwierzęcia. Dlatego właśnie wszystkie padłe zwierzęta lub ich mleko musiały zostać zniszczone.

Wąglik używany przez terrorystów

Wąglik stał się słynną chorobą po tym, gdy stał się źródłem broni biologicznej. Do najgłośniejszego przypadku takiego zastosowania wytwarzanej przez bakterie toksyny doszło w 2001 r. w USA. Tydzień po przeprowadzonych przez Al-Kaidę zamachach na World Trade Center oraz Pentagon 62-letni pracownik wojskowego laboratorium biologicznego Bruce Ivins rozsyłał pocztą preparat zawierający bakterie wąglika do polityków i dziennikarzy. W wyniku tych działań zmarło 5 osób, a 17 innych zachorowało. Ivins został zdemaskowany jako autor ataku dopiero w 2008 r. Popełnił samobójstwo zanim doszło do jego formalnego oskarżenia.

Zakażenia pochodzące od zwierząt są jednak mniej niebezpieczne niż biologiczne ataki odpowiednio przygotowanym preparatem. We Francji wyselekcjonowano jednak 103 osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonymi zwierzętami. To przede wszystkim hodowcy, weterynarze lub pracownicy ubojni. Wszystkich objęto obserwacją lekarską. Około 50 osób otrzymało prewencyjnie antybiotyki. Wszystkie dotknięte chorobą farmy objęto 21-dniową kwarantanną. „Zaszczepiono też wszystkie zdrowe zwierzęta w okolicy” – powiedział telewizji France24 Serge Cavalli z władz regionalnych.

Brakuje szczepionek

Ale szybka akcja szczepienia zwierząt doprowadziła do opróżnienia francuskich magazynów ze szczepionkami przeciw wąglikowi. Służby weterynaryjne, które obawiają się, że to nie koniec epidemii na farmach na południu kraju, mają kłopot z uzupełnieniem zapasów. Jedyne w Europie laboratorium, które produkuje takie szczepionki znajduje się w Hiszpanii. W sierpniu zawiesiło w związku z przerwą wakacyjną produkcję. Dlatego francuskie władze zwróciły się z oficjalną prośbą do innych państw członkowskich UE, aby te podzieliły się swoimi zapasami szczepionek.

Epidemia wąglika w departamencie Alp Wysokich jest najpoważniejszym przypadkiem masowego wystąpienia tej choroby od 19 lat. W 1999 r. zanotowano ponad 100 zakażeń wśród zwierząt hodowlanych. W 2008 r. stwierdzono zaś 23 zachorowania. Nie doszło jednak w żadnym z wymienionych przypadków do przeniesienia się choroby na ludzi. Francuskie służby liczą, że także teraz będzie podobnie.

Zostaw komentarz

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,520ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE