Fundusz Promocji Roślin Oleistych po nowemu. Jest projekt

Resort rolnictwa pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Z założeń projektu opublikowanego w poniedziałek wynika, że podmioty skupujące rośliny oleiste od producentów będą zobowiązane do wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych.

Fundusz Promocji Roślin Oleistych po nowemu. Jest projekt

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej funduszy promocji produktów rolno-spożywczych.

Słonecznik zostanie dołączony do grupy roślin oleistych

Zgodnie z opublikowaną informacją, obowiązek wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych będą miały podmioty skupujące rośliny oleiste od producentów. Każdy nabywca roślin oleistych, bez względu na formę prawną czy rodzaj działalności, będzie zobowiązany do naliczania, pobierania i przekazywania tych wpłat na fundusz.

W założeniach wskazano, że słonecznik zostanie dołączony do grupy roślin oleistych, takich jak rzepak, rzepik, soja, len i konopie, od których wartości naliczana jest wpłata na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Tego rozwiązania domagali się przedstawiciele branży roślin oleistych.

Nowelizacja ma wprowadzić mechanizmy wspierające rozwój wykorzystania krajowych surowców rolnych do produkcji biokomponentów i biopaliw ciekłych. Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Fundusz Promocji Roślin Oleistych będą odpowiedzialne za te działania.

Według resortu proponowane przepisy mają na celu precyzyjne określenie momentu, w którym powstaje obowiązek wpłat, aby zapewnić sprawiedliwy udział wszystkich podmiotów handlujących z pierwotnymi producentami roślin oleistych.

„Przetwórcy oraz producenci roślin oleistych oczekują rozwiązania, które sprawiłoby, że obowiązek naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na fundusz będzie powszechny i równo obciąży wszystkich uczestników rynku zakupu roślin oleistych, niezależnie od charakteru ich działalności, bez preferowania pośredników kosztem przetwórców” – czytamy w opisie prac.

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Co z wcześniejszą likwidacją międzyplonów? Resort rolnictwa stawia sprawę jasno

Ministerstwa Rolnictwa odpowiedziało na pismo izby rolniczej dotyczące wprowadzenia zmian w praktyce Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, polegających...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics