GDOŚ nie pójdzie na rękę rolnikom w sprawie wilków. Jest oświadczenie

„W ostatnim czasie obserwujemy wzrost negatywnych nastrojów i powielania nieprawdziwych komentarzy, które utrwalają stereotyp „złego wilka”. Wynikają one z braku rzetelnej wiedzy i zrozumienia jego roli w przyrodzie. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni rosnącą nagonką na wilki, która ma miejsce w ostatnich tygodniach” – napisała w komunikacie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

GDOŚ nie pójdzie na rękę rolnikom w sprawie wilków. Jest oświadczenie

Od dłuższego czasu rolnicy skarżą się na liczne straty, jakie wilki powodują w ich gospodarstwach. W sieci jest cała masa zdjęć pokazujących, jak wilki podchodzą blisko do gospodarstw, jak atakują zwierzęta hodowlane czy psy. Argumenty rolników o tym, że czują zagrożenie ze strony wilków nie przekonują jednak GDOŚ, która twardo staje w obronie wilka, nie próbując nawet zaproponować konkretnego rozwiązania dla skarżących się rolników.

GDOŚ: wilki są istotnym elementem polskiej fauny

„Zwracamy uwagę, że wilki są istotnym elementem polskiej fauny i wszelkie aktywności, które działają na ich szkodę, w tym nieuzasadnione akcje obliczone na wzbudzenie strachu, są nieakceptowalne i sprzeczne z zasadami ochrony środowiska” – podkreśla GDOŚ.

„Prosimy, aby działania skupiały się wokół zwiększenia świadomości społecznej na temat życia i zachowania wilków na podstawie wiedzy naukowej przy wsparciu autorytetów w tym temacie (osób prowadzących badania nad tym gatunkiem), a nie wiedzy potocznej, która często mija się z prawdą wzbudzając niepotrzebny strach wśród społeczeństwa” – apeluje GDOŚ w komunikacie.

GDOŚ apeluje o rozwagę w wyrażaniu opinii na temat wilków!

„Apelujemy do wszystkich o rozwagę w wyrażaniu opinii na temat wilków. Wspólna praca na rzecz ochrony przyrody oraz szacunek dla wszystkich gatunków są kluczowe dla przyszłości naszej przyrody” – kontynuuje w komunikacie GDOŚ.

GDOŚ informuje także, że strona internetowa „WilkAlert.pl” nie stanowi oficjalnego kanału do zgłoszeń sytuacji konfliktowych z udziałem osobników wilka.

Co zrobić, kiedy wilki pojawiają się w bliskiej odległości?

  • Widzisz rannego wilka, nie podchodź. Najlepiej oddal się i zrób mu zdjęcie. Następnie poinformuj o tym zdarzeniu gminę lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Możesz zaznaczyć miejsce pobytu zwierzęcia na mapie lub okolicę miejsca, w którym się znajdował dla łatwiejszej identyfikacji przez powiadomione służby.
  • W razie bezpośredniego spotkania z wilkiem nie panikuj, staraj się przepłoszyć zwierzę np. machaj rękoma lub zagwiżdż. Wilki nie atakują pierwsze. Są agresywne wyłącznie w samoobronie.
  • Unikaj działań, które zachęcają wilki do odwiedzania terenów zbudowanych lub zapewniają im pożywienie, zabezpieczaj pojemniki na odpady przed dostępem zwierząt, zamykaj wejścia i bramy, stawiaj ogrodzenia.

Do kogo zwrócić się o pomoc?

  • Przypadki obecności wilków na terenach zamieszkałych zgłaszaj bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ma on obowiązek podjąć adekwatne do skali zagrożenia działania. W przypadku, gdy osobnik powoduje realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi zgłoszenie należy kierować także do najbliższego komisariatu policji, lub do straży gminnej, jeżeli funkcjonuje na terenie danej gminy.
  • W przypadku pośredniego zagrożenia można uzyskać zezwolenie na płoszenie i niepokojenie lub odłów. Takie zezwolenie wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska.  
     
  • W przypadku realnego zagrożenia, zezwolenie na zabicie zwierzęcia może wydać Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. W sytuacjach wyjątkowych i pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj. pisemnie) – GDOŚ może wydać zezwolenie w formie ustnej.

Ponadto, zachęcamy do zapoznania się z procedurą postępowania w sytuacjach konfliktowych człowiek-wilk.

Materiały

Procedura postępowania w sytuacjach konfliktowych człowiek-wilk
Wilk​_-​_procedura​_postepowania​_GDOS.pdf 0.11MB

Advertisement
Advertisement

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Jestem głęboko zasmucony faktem utrwalania przez GDOŚ szkodliwych stereotypów i mitów o nieszkodliwym wilku, który unika kontaktu z człowiekiem tak bardzo, że chodzą między budynkami mieszkalnymi, nie płoszą się na widok człowieka ani z powodu jego zapachu, gdzie rzekomo odstraszająco na wilki działka nawet zapach człowieka pozostawiony na fotopulapce. Tej samej zapewne, która nagrała wilka noszącego w zębach rękawiczkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Tragedia na wsi. Mężczyzna utopił się w szambie

45-letni mężczyzna wpadł do przydomowego zbiornika na nieczystości w gminie Susiec. Niestety jego życia nie dało się uratować. Do wypadku doszło przed godziną 9 w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics