Jak wskazuje „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami…” stanowiącym załącznik do rozporządzenia z dnia 31 stycznia 2023 r (Dz.U. 2023 poz. 244) rolnicy mogą wcześniej niż 1 marca zastosować nawożenie pod pewnymi warunkami.
Jakie warunki trzeba spełnić:
- Wcześniejsze stosowanie nawozów, jest możliwe w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, jeżeli w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C, a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C.
- Jako przejście przez próg danej temperatury należy wskazać termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C, lub termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5°C
Aktualna sytuacja pogodowa w Polsce jest wyjątkowa. W historii pomiarów tak ciepłego lutego nie było. Z tego powodu w wielu wielkopolskich powiatach można już stosować nawozy na oziminach, TUZ-ach oraz uprawach trwałych i wieloletnich. Na razie nie ma takiej możliwości w uprawach jarych.
Mapa – stan na dzień 6 lutego:
Wykaz powiatów – stan na dzień 6 lutego
Wszystkie informacje na temat możliwości stosowania nawozów w danym dniu dostępne tutaj
Ważne: Należy pamiętać, że nawozy nie mogą być aplikowane na glebę zalaną wodą, nasyconą wodą, pokrytą śniegiem ani zamarzniętą!
Jeśli po zastosowaniu nawozów spadnie śnieg, to nie stanowi on problemu, gdyż jego stopniowe rozpuszczanie przyczyni się do lepszego przemieszczania się nawozów do systemu korzeniowego
(-) E. Bryl
WIR