Indeks cen produktów mlecznych FAO wyniósł w grudniu średnio 116,1 punktu, co oznacza wzrost o 1,9 punktu (1,6 procent) w porównaniu z listopadem. Był to trzeci z rzędu miesięczny wzrost, ale nadal poziom o 22,2 punktu (16,1 procent) poniżej odpowiedniej wartości z grudnia 2022 roku.
Do grudniowego wzrostu indeksu przyczyniły się wyższe notowania cen masła, pełnego mleka w proszku (WMP) i serów.
Jeśli chodzi o masło i ser, ceny międzynarodowe wzrosły, głównie dzięki wysokiej sprzedaży wewnętrznej w Europie Zachodniej przed sezonem świątecznym, kontrastującej z utrzymującymi się ograniczeniami podaży na rynku, pomimo sezonowego wzrostu dostaw mleka w regionie. Dodatkowo zwiększony popyt importowy z Bliskiego Wschodu również wsparł notowania cen serów.
Tymczasem silny światowy popyt importowy doprowadził do wzrostu międzynarodowych cen WMP, podczas gdy rynki w Europie pozostały w dużej mierze nieaktywne ze względu na święta.
Z kolei światowe ceny odtłuszczonego mleka nieznacznie spadły ze względu na ograniczony popyt.
Uśrednione ceny przetworów mlecznych spadły w 2023 roku o 16,6% (r/r)
W całym 2023 r. wskaźnik cen przetworów mlecznych FAO wyniósł średnio 118,8 punktu, co oznacza spadek o 23,6 punktu (16,6 procent) poniżej średniej z 2022 r., na co złożył się słaby popyt na import, zwłaszcza na dostawy spotowe, przy dużych zapasach w krajach importujących, odzwierciedlający spadki cen na całym świecie na wszystkie produkty mleczne.
Źródło: Andrzej Bąk, FAO