Gotowe ogrodzenia lasów w związku z rozprzestrzenianiem się ASF

Zakończono prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w związku z nakazem wojewody dotyczącym budowy ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych, wraz z niezbędnymi bramami i furtkami. Ogrodzenia mają za zadanie ograniczenie przemieszczania się zwierzyny w związku z rozprzestrzenianiem się ASF (Afrykańskiego pomoru świń) z woj. mazowieckiego na woj. świętokrzyskie.

Gotowe ogrodzenia lasów w związku z rozprzestrzenianiem się ASF
Gotowe ogrodzenia lasów w związku z rozprzestrzenianiem się ASF

Prowadzone prace wynikały z realizacji zapisów Rozporządzenia nr 4/2020 Wojewody Świętokrzyskiego z 19 października 2020 r. w sprawie wykonywania ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych na terenie powiatów starachowickiego, ostrowieckiego i opatowskiego oraz Rozporządzeń nr 5/2020 i 6/2020 Wojewody Świętokrzyskiego zmieniających Rozporządzenie nr 4/2020.

Sposób postępowania i tryb finansowania budowy ogrodzenia

Sposób postępowania i tryb finansowania budowy ogrodzenia przez nadleśnictwa – ze środków Funduszu Leśnego będącego w dyspozycji dyrektora generalnego Lasów Państwowych został określony w ustawie z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Prace zostały zakończone do końca grudnia, zgodnie z zawartymi przez nadleśnictwa umowami. Z uwagi na wielkość środków finansowych konieczne było stosowanie przepisów Prawa zamówień publicznych. Długość ogrodzenia to 24 km na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Starachowice i 10 km na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Łączny koszt to 700 tys. zł.

Technologia wykonania urządzenia

Ogrodzenie wykonano w technologii podobnej do grodzeń obecnie stosowanych na terenie nadleśnictw do zabezpieczania upraw przed szkodami od zwierzyny, z koniecznymi modyfikacjami uzgodnionymi pisemnie z wojewodą świętokrzyskim. Polegają one na zamontowaniu w dolnej części ogrodzenia z siatki stalowej żerdzi zabezpieczających oraz na tym, że zamiast słupków rozstawionych co 4 m są one ustawione gęściej – co 2 m.

W ciągu ogrodzenia zbudowane zostały także bramy umożliwiające komunikację i realizację prac z zakresu gospodarki leśnej. Elementy techniczne ogrodzenia określone zostały w zapisach rozporządzenia Wojewody Świętokrzyskiego.

Źródło: Lasy Państwowe

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics