GUS oszacował tegoroczne zbiory zbóż. Rolnicy nie dowierzają!

Główny Urząd Statystyczny opublikował przedwynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych za 2022 roku. Wynika z niego, że tegoroczne zbiory zbóż będą o około 4 proc. większe od zbiorów ubiegłorocznych, z czym nie zgadzają się rolnicy i eksperci.

GUS oszacował tegoroczne zbiory. Rolnicy niedowierzają

Według GUS zbiory zbóż rozpoczęto w trzeciej dekadzie lipca, a powszechnie przeprowadzano w pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. Ciepła i słoneczna pogoda w sierpniu sprzyjała przeprowadzaniu żniw, a zebrane ziarno zbóż było suche i na ogół dobrej jakości. Pomimo dużego spiętrzenia prac żniwnych (równocześnie przeprowadzano zbiór rzepaku oraz zbóż ozimych i jarych), żniwa przebiegały sprawnie i pod koniec sierpnia zostały zakończone.

Na podstawie prowadzonych szacunków, ocenia się, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2022 r. wyniosła około 7,2 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi – około 5,9 mln ha, z tego:

  • pszenicy ponad 2,5 mln ha;
  • żyta blisko 0,7 mln ha;
  • jęczmienia ponad 0,6 mln ha;
  • owsa niespełna 0,5 mln ha;
  • pszenżyta ponad 1,2 mln ha;
  • mieszanek zbożowych około 0,4 mln ha.

Szacuje się, że w 2022 r. plony zbóż ogółem wyniosą ok. 49,9 dt/ha, tj. o 3,4 dt/ha (o 7%) więcej w porównaniu z ubiegłorocznymi, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 46,0 dt/ha, tj. w stosunku do ubiegłorocznych więcej o 3,4 dt/ha (o 8%).

Plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 48,9 dt/ha, tj. o 3,2 dt/ha (o 7%) więcej od plonów z roku ubiegłego.

Plony zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 36,3 dt/ha, tj. o 1,6 dt/ha (o 5%) więcej  od plonów ubiegłorocznych.

Zbiory zbóż ogółem ocenia się na ok. 36,0 mln t, tj. o 1,4 mln t (o 4%) więcej w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych.

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 27,1 mln t, tj. o 0,1 mln t (o 0,4%) więcej niż w roku 2021.

Zbiory zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi wyszacowano na 22,1 mln t, tj. o 1,4 mln t (o 7%) więcej w porównaniu z ubiegłorocznymi, a zbiory zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wyszacowano na ok. 5,0 mln t, tj. o 1,3 mln t (o 20%) mniej w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych.

Zbiory rzepaku pobiły rekord

Zima nie spowodowała większych strat w zasiewach rzepaku. Łącznie na obszarze całego kraju do zaorania zakwalifikowano jedynie ok. 0,1% (w 2021 r. – ok. 0,4%) powierzchni zasianej jesienią, a  stan plantacji rzepaku ozimego który pozostawiono pod tegoroczne zbiory oceniano lepiej niż przed rokiem. Wegetacja roślin w kolejnych miesiącach, pomimo wiosennych chłodów, przebiegała na ogół bez zakłóceń. Żniwa rzepaku rozpoczęto w drugiej połowie lipca, a zakończono w połowie sierpnia. Przebiegały one na ogół bez zakłóceń, podczas suchej i słonecznej pogody. Nasiona rzepaku z tegorocznych zbiorów są dobrej jakości i wykazują wysoki stopień zaolejenia (ponad 40%).

Ocenia się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zwiększyła się w porównaniu z ubiegłoroczną o około 8% i wyniosła około 1,1 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku oszacowano na ok. 3,7 mln t, tj. o ok. 15% więcej od ubiegłorocznych.

Źródło: GUS

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics