Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował w piątek rano wstępne dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI) za grudzień 2024 r. Zgodnie z tymi informacjami, wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł o 4,8 proc. rok do roku, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z listopadem, kiedy to inflacja wynosiła 4,7 proc. rok do roku.
Pomimo wzrostu inflacji w grudniu, odczyt okazał się niższy od przewidywań ekonomistów, którzy średnio prognozowali wzrost wskaźnika CPI do poziomu 5 proc. To pozytywna niespodzianka, jednak w skali całego roku widać, że problem inflacji w Polsce wciąż nie został w pełni zażegnany.
Ceny żywności zaskoczyły wyraźnie w dół rosnąc tylko o 0,2% m/m (nasze założenie 0,7% m/m), co skutkowało wzrostem całego indeksu o 4,8% r/r. W przypadku paliw i energii niespodzianki nie było. W efekcie inflacja bazowa najpewniej obniżyła się do 4,2% r/r. https://t.co/7nmS8syJY1 pic.twitter.com/PL8dn8S5X7
— mBank Research (@mbank_research) January 3, 2025
Najwyższy poziom inflacji od roku
Grudniowy odczyt jest najwyższym poziomem inflacji od ostatnich 12 miesięcy. Chociaż w marcu 2024 r. udało się chwilowo osiągnąć cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynoszący 2,5 proc., obecny poziom wskaźnika pozostaje znacząco powyżej tego celu oraz dopuszczalnego pasma odchyleń (1,5-3,5 proc.).
Inflacja wzrosła w grudniu z 4,6 do 4,8%, poniżej rynkowych oczekiwań Wskaźnik podbijały nieznacznie ceny paliw. Pozostałe kategorie były stabilne. Szacujemy, że inflacja bazowa wyniosła 4,3%. Po wzroście inflacji w I kwartale dalsza część roku upłynie pod znakiem stopniowej… pic.twitter.com/58rw0Z7FYo
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) January 3, 2025
Prognozy na przyszłość
Ekonomiści ostrzegają, że w najbliższych miesiącach inflacja może jeszcze wzrosnąć, głównie ze względu na rosnące ceny energii oraz żywności. Zjawisko to może być szczególnie odczuwalne w pierwszym kwartale 2025 roku. Mimo to, średnioroczna inflacja za cały 2024 rok zanotowała znaczący spadek w porównaniu do poprzedniego roku, co sugeruje, że ogólna sytuacja gospodarcza powoli się stabilizuje.
Podsumowanie
Chociaż grudniowy odczyt inflacji był niższy niż oczekiwano, w dalszym ciągu pozostaje on powyżej celu inflacyjnego NBP. Wzrost inflacji w grudniu 2024 r. jest sygnałem, że walka z inflacją jeszcze się nie zakończyła i w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się dalszych zmian cen. Dla gospodarki Polski istotne będzie monitorowanie sytuacji i podejmowanie odpowiednich działań, by zapewnić stabilność cen oraz dalszy spadek inflacji w przyszłości.