– Pokazujemy polską żywność w jej najlepszym, jakościowym wydaniu – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski otwierając II Festiwal Polskiej Żywności, który rozpoczął się 7 września na PGE Narodowym w Warszawie i trwał do 8 września 2024 roku.
Sukces polskiego rolnictwa
Szef resortu rolnictwa podkreślił dorobek naszego rolnictwa, które w ciągu dwudziestu lat członkostwa w Unii Europejskiej bardzo się zmodernizowało, a polskie produkty żywnościowe zdobywają uznanie konsumentów na całym świecie.
– Pamiętacie państwo nasze obawy przed wejściem do UE, że zachodnia żywność zaleje polskie sklepy? Tymczasem to nasza żywność zdobywa rynki, a wartość jej eksportu w ciągu tych 20 lat wzrosła dziesięciokrotnie – podkreślił szef resortu rolnictwa.
– Eksport polskiej żywności to duma dla nas wszystkich. Nasz eksport rośnie rok do roku o 8-10 proc. – dodał uczestniczący w otwarciu dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, organizatora Festiwalu Henryk Smolarz.
Promocja żywności
Minister zwrócił uwagę, że takie wydarzenia jak II Festiwal Polskiej Żywności, są wyśmienitym miejscem do bezpośredniego kontaktu producenta z konsumentem. Ponadto Festiwal jest miejscem, które odwiedzają nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale także goście z zagranicy.
– Nasi goście obserwują, próbują i oceniają te wyroby, a później tę opinię przekazują swoim znajomym. Mamy się czym pochwalić i to tutaj widać – dodał minister.
– Nadal potrzebne są działania promocyjne zarówno w Polsce, jak i za granicą – dodał dyrektor Henryk Smolarz.
Szef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa potwierdził również potrzebę kontynuowania akcji skierowanej do konsumentów #KupujŚwiadomie. Zwrócił uwagę na oznakowania produktów specjalnymi logotypami, które ułatwiają właściwe rozpoznanie produktu.
– Bardzo ważna jest świadomość konsumentów. Bardzo potrzebne są informacje zawarte na opakowaniach produktów, choć czasem są zbyt słabo czytelne – stwierdził minister Czesław Siekierski.
– Informacja to sedno zagadnienia – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Wsparcie rolników
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że trudne warunki atmosferyczne wpłynęły na kondycję gospodarstw rolnych i dlatego rząd przygotował różne instrumenty wsparcia rolników zarówno z budżetu krajowego, jak i budżetu unijnego.
Przygotowania do prezydencji
Minister przypomniał, że od 1 stycznia 2025 roku Polska będzie przewodziła Radzie Europy. Poinformował o trwających przygotowaniach do naszej prezydencji.
II Festiwal Polskiej Żywności
W trakcie tego wydarzenia odbywały się również panele dyskusyjne. W jednym z nich, o produktach lokalnych, udział wziął minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.
– Kontakt międzyludzki, bezpośredni kontakt producenta z konsumentem, to wytworzenie wzajemnej relacji, zrozumienie problemów – stwierdził minister.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że możliwości takiego kontaktu daje właśnie Festiwal Żywności.
– To nie tylko skracanie łańcucha żywnościowego, ale także początek wzajemnych relacji i możliwość uzyskania bezpośrednich informacji o konkretnym produkcie i sposobie jego wytwarzania – powiedział minister.
– Pamiętajmy, że w łańcuchu żywnościowym wszystko zaczyna się od rolnika – dodał minister Czesław Siekierski.
W wydarzeniu uczestniczyło blisko 120 producentów posiadających przynajmniej jeden ważny certyfikat lub jedno z oznaczeń: PRODUKT POLSKI, produkcja ekologiczna UE, Poznaj Dobrą Żywność, Integrowana Produkcja, Wolne od GMO, QAFP, QMP, Jakość Tradycja, PRODUKT TRADYCYJNY, ChNP, ChOG, GTS lub prowadzących działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego, w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej.
W trakcie Festiwalu odbywały się pokazy kulinarne przygotowane przez organizacje branżowe oraz otwarte panele dyskusyjne z udziałem ekspertów, którzy opowiadali o polskich produktach wysokiej jakości i pokazywali, jak gotować szybko, smacznie i zdrowo, wykorzystując produkty od rodzimych wytwórców.
Festiwal służył przede wszystkim zwiększeniu świadomości konsumentów na temat polskiej żywności wysokiej jakości oraz promocji żywności z oznaczeniami i certyfikatami w ramach uznanych przez MRiRW systemów jakości.
Konsumenci mieli w ciągu tych dwóch dni wyjątkową okazję, by przed zakupem porozmawiać z regionalnymi producentami o ich wyrobach. Lokalni wytwórcy to ludzie z pasją, która sprawia, że są najlepszymi ambasadorami polskiej żywności. To dzięki nim II Festiwal Polskiej Żywności #KupujŚwiadomie był prawdziwym świętem dla smakoszy i koneserów rodzimej kuchni oraz polskich produktów prosto od lokalnych wytwórców.
Źródło: gov.pl