Zarówno dane GUS jak i Agencji Nieruchomości Rolnych wskazują, że w 2012 roku utrzymały się wzrostowe tendencje cen ziemi – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.
W III kwartale ub. r. grunty orne w obrocie prywatnym podrożały przeciętnie o ponad 2% względem II kwartału do 25 640 zł/ha. Tym samym ich cena była o prawie 30% wyższa w stosunku do analogicznego okresu 2011 roku.
W ujęciu kwartalnym największe zmiany odnotowano w województwie opolskim oraz warmińsko-mazurskim – wzrost o ponad 10% do odpowiednio 31 224 zł/ha i 21 410 zł/ha. Najwyższe ceny tradycyjnie już występowały w województwie wielkopolskim – w III kwartale br. przeciętnie 34 624 zł/ha (co oznacza spadek o prawie 1% w relacji kwartalnej) – oraz kujawsko-pomorskim – 32 887 zł/ha. Szacujemy, że w I kwartale br. utrzymają się wzrostowe tendencje cen zakupu ziemi, czemu sprzyjać będzie m.in. dobra sytuacja na rynku zbóż i roślin oleistych.
Czytaj: Konflikt o ziemię. Resort rolnictwa chce wyeliminować „słupy”
Niemniej, prawdopodobnie ziemia nie będzie już tak szybko drożeć jak w ubiegłym roku.
Czytaj: Integrowana ochrona roślin będzie obowiązkowa!
W naszej ocenie w pierwszych miesiącach br. ceny gruntów ornych w obrocie prywatnym będą się kształtowały na poziomie o około 10% wyższym w porównaniu do I kwartału 2012 roku.
Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu