Raport FAO informuje, że Indeks cen zbóż (obrazuje światowe ceny ziarna) spadł w sierpniu do 110,1 punktów, obniżając się o 0,6 punktu (0,5 procent) w porównaniu z lipcem i 14,9 punktu (11,9 procent) w porównaniu z wartością z sierpnia 2023 r.
Trzeba odnotować, że sierpniowy odczyt indeksu cen zbóż FAO był najniższy od września 2020 roku. Sierpniowe spadki cen pszenicy i jęczmienia przewyższyły wzrost cen kukurydzy, ryżu i sorgo.
Słaby popyt i silna konkurencja obniżyły ceny pszenicy w sierpniu
Globalne ceny eksportowe pszenicy spadły w ujęciu miesięcznym, co odzwierciedla słaby popyt międzynarodowy i silną konkurencję wśród eksporterów, zwłaszcza ze strony konkurencyjnych cenowo dostaw z Morza Czarnego.
Wyższa niż wcześniej oczekiwano produkcja pszenicy w Argentynie i Stanach Zjednoczonych Ameryki również przyczyniła się do łagodniejszego tonu cenowego.
Międzynarodowe ceny kukurydzy wzrosły w sierpniu pod wpływem obaw pogodowych
Z kolei światowe ceny kukurydzy nieznacznie wzrosły, głównie dzięki obawom o wpływ fal upałów na plony w Unii Europejskiej i częściach Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wsparcie zapewniły również mniejsze dostawy krajowe na Ukrainie, wraz z korektą w dół prognozy produkcji w tym kraju.
Światowe ceny jęczmienia spadły, ale drożało sorgo i ryż
Spośród innych zbóż grubych światowe ceny jęczmienia spadły, a ceny sorgo wzrosły.
Indeks cen ryżu FAO wzrósł w sierpniu o 0,6 procent, gdyż notowania ryżu innego niż Indica nieco wzrosły pod wpływem sezonowego niedoboru walut i umocnienia się walut niektórych krajów eksportujących względem dolara amerykańskiego.
Indeks cen zbóż FAO najniżej od września 2020 roku:
Andrzej Bąk
Źródło: FAO