Wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pokazują, że inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 proc. w ujęciu rocznym, co oznacza spadek w porównaniu z marcem, gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) sięgnął 4,9 proc. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,4 proc.

Co napędza inflację? Żywność i energia wciąż drożeją
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w kwietniu o 5,3 proc. r/r, a w porównaniu z marcem podrożały o 0,8 proc. Jeszcze mocniejszy wzrost zanotowano w przypadku nośników energii – rok do roku ceny energii były wyższe o 13 proc. Miesięcznie jednak w tej kategorii odnotowano niewielki spadek – o 0,4 proc.
🇵🇱 Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS, inflacja CPI w kwietniu w Polsce spadła do 4,2% r/r wobec 4,9% r/r w poprzednich miesiącach (zgodnie z naszą prognozą i mocniej od konsensusu (4,3% r/r)).
Bieżący odczyt może coraz bardziej skłaniać RPP do cięcia stóp procentowych o 50 p.b. na… pic.twitter.com/x3gbXGOFvu— Alior Analizy Ekonomiczne (@Analizy_Alior) April 30, 2025
Paliwa wyhamowują inflację
Głównym czynnikiem łagodzącym presję inflacyjną były paliwa. Ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły aż o 8,3 proc. w porównaniu z kwietniem 2024 roku, a miesięczny spadek wyniósł 1,7 proc.
Czy to początek obniżek stóp procentowych?
Niższy wskaźnik inflacji może zachęcić Radę Polityki Pieniężnej do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych. Prezes NBP Adam Glapiński wcześniej zapowiadał, że RPP rozważy taki krok dopiero po wyraźnym spadku inflacji. Dane za kwiecień mogą być pierwszym sygnałem do działania – decyzja w tej sprawie może zapaść już w maju.