Inflacja w Polsce. GUS podał najnowsze dane

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w Polsce w maju 2024 roku wyniosła 2,5%, Ekonomiści przewidywali, że wzrost cen przyspieszy do 2,8% rok do roku, w porównaniu do 2,4% w kwietniu i 2% w marcu. Średnie ceny rosną co miesiąc od października 2023 roku.

Główny Urząd Statystyczny podał, że w maju inflacja wyniosła 2,5% w ujęciu rocznym oraz 0,1% miesiąc do miesiąca. Konsensus prognoz zakładał wzrost cen o 2,8% w porównaniu do maja 2023 roku, co jest wyższe niż w kwietniu (2,4%) i w marcu (2,0%), gdy tempo wzrostu cen było najniższe od pięciu lat.

Ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważyli, że inflacja bazowa nadal spada i obecnie wynosi około 3,8%.

Bez dobrych perspektyw na przyszłość

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny: Czerwiec będzie ostatnim miesiącem, kiedy inflacja pozostanie w granicach celu NBP. W lipcu inflacja prawdopodobnie znajdzie się w przedziale 4,0-4,5% z uwagi na odmrożenie cen energii. Możemy zobaczyć też pierwsze wzrosty inflacji bazowej z uwagi na presję płacową.

 Majowy odczyt nie będzie kluczowy, kluczowe będą odczyty za sierpień i wrzesień, które pokażą, czy naprawdę ponownie mamy duże problemy z inflacją; według mnie te problemy będą – przewidywał Rafał Bogusławski w Analizach Live dzień przed odczytem. – Silny rynek pracy, dochody konsumentów, wzrost wynagrodzeń będą wspierały popyt, konsumpcję. Natomiast mamy też czynniki zewnętrzne, czyli ceny paliw, które mogą rosnąć, jeśli ceny ropy będą szły w górę. Do sierpnia–września nic nie będzie na tyle jasne, żeby pojawił się wielki popyt na polskie obligacje długoterminowe, czyli żeby rentowności spadły. Jeśli okaże się, że inflacja dziarsko idzie w górę ze względu na to, że konsumenci odżyli i firmy mogą zacząć podnosić ceny, to szanse na obniżki stóp procentowych w Polsce są moim zdaniem minimalne.

„Inflacja w maju tylko z niewielkim wzrostem. 2,4 proc. (w kwietniu) do 2,5 proc. +0,1 proc. m/m. Paliwa -0,3 proc. m/m, energia -0,2 proc., żywność +0,3 proc. Bez szczegółów trudno wypowiadać się o tym, co działo się z dalszymi dostosowaniami do VAT na żywności. Można jednak policzyć inflację bazową – spadła (4,1 proc. do 3,8 proc.)” – skomentowali ekonomiści mBanku.

Co drożeje najbardziej?

W maju ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły najbardziej, bo o 3,6% w porównaniu do ubiegłego roku. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych zwiększyły się o 1,6%, natomiast nośniki energii potaniały o 1,8%.

MK/AgroNews

Advertisement
Advertisement

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontaktowo czy systemicznie? Wiosenne zwalczanie szkodników w rzepaku

Wysoka temperatura spowodowała, iż rośliny rzepaku ozimego są wyrośnięte. Będą wymagać przeprowadzenia wczesnowiosennych zabiegów skracania. Pomimo tego, że większość plantacji zimowała bez zabezpieczenia okrywy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics