Jak skutecznie zadbać o ściernisko?

Jest pełnia lata. Nadszedł czas, by zastanowić się jak przygotować glebę pod nowe zasiewy. Uprawa ścierniska to kluczowy zabieg decydujący o kosztach uprawy następczej. Wpływa też na wysokość jej plonowania. Błędy i zaniechania popełniane podczas przygotowania gleby pod kolejną uprawę mogą zaważyć na opłacalności produkcji.

Jak skutecznie zadbać o ściernisko?

Niestety, część rolników nie docenia roli tego zabiegu, o czym niewątpliwie świadczy pozostawianie ścierniska nawet do późnej jesieni. Takie postępowanie jest spowodowane chęcią obniżenia kosztów produkcji. Są to jednak oszczędności pozorne. Przyczynia się to do pogorszenia jakości gleby oraz wzrostu nakładów na uprawę podstawową. Uprawa ścierniska to zabieg obligatoryjny. Najczęściej wykonuje się oprysk nieselektywnym herbicydem i uprawę mechaniczną. Przygotowanie stanowiska zaraz po żniwach gwarantuje oszczędności w zasobach wody i dobre wschody rośliny następczej.

Jak prawidłowo przygotować ściernisko?

Nadrzędnym celem jest doprowadzenie do siewu w optymalnym terminie oraz prawidłowe przygotowanie stanowiska. Zaczynamy od sprzątnięcia słomy. Następnie stosujemy nawozy, by ułatwić rozkład resztek pożniwnych. Później zwalczamy niepożądane na stanowisku rośliny i wykonujemy uprawę mechaniczną. Warto też przeprowadzić w tym czasie analizę zasobności gleb. Ponieważ priorytetem jest siew rośliny następczej, należy zadbać o to, by został przeprowadzony w optymalnym terminie, w nieprzesuszoną glebę. Często na wykonanie tych wszystkich zabiegów mamy zaledwie kilka dni. Skutecznym i racjonalnym rozwiązaniem w okresie pożniwnym jest zwalczanie chwastów z użyciem herbicydów totalnych. Szczególne jest to uzasadnienie w warunkach uproszczonej lub zerowej uprawy roli.  Takie postępowanie nie spowoduje nadmiernego przesuszenia gleby. Ponadto wymaga mniej energii i paliwa niż klasyczna uprawa mechaniczna. A przede wszystkim efektywniej walczy z chwastami wieloletnimi.

Jaki preparat skutecznie wyeliminuje chwasty?

Korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie glifosatu. Skutecznie wyeliminuje on chwasty i ograniczy problem związany z przesuszeniem gleby. Jednak decydując się na wykonanie oprysku latem, a tym bardziej późną jesienią należy dokładnie wybrać odpowiedni herbicyd, by nie korygować efektów jego działania. Nie można zastosować produktu słabej jakości. Warto przeprowadzić zabieg takim, który działa w szerokim zakresie temperatury, a skuteczność jego działania nie będzie obniżona, także w przypadku opadów deszczu występujących kilka godzin od wykonania oprysku. Przykładem preparatu, którego formulacja gwarantuje wysoką skuteczność jest Halvestic®. To herbicyd nieselektywny oparty na opatentowanej technologii BGT do stosowania na ścierniskach. Technologia BGT Better Glyphosate Technology® to innowacyjny, przełomowy i opatentowany multifunkcyjny system adiuwantowy, który w połączeniu z substancją aktywną – glifosatem, umożliwia jego pełną funkcjonalność i maksymalizację skutecznego działania. Wykazuje wysoką efektywność nieselektywnego zwalczania chwastów dzięki precyzyjnemu dotarciu substancji aktywnej do miejsca działania. Do stosowania bez dodatków uszlachetniających ciecz roboczą. Jego atutem jest wysoka skuteczność w niesprzyjających warunkach pogodowych. Ogranicza zużycie substancji aktywnej bez konsekwencji dla skuteczności zabiegu. Technologia BGT znacząco ogranicza wpływ twardej wody na skuteczność zabiegu herbicydowego.

Warto do oprysku zastosować herbicydy zawierające szybko działającą formulację substancji aktywnej. Użycie takich preparatów daje nam możliwość przeprowadzenia uprawy mechanicznej już po dwóch dniach od wykonania zabiegu, jeśli na polu występują chwasty jednoroczne, samosiewy rzepaku i zbóż. W przypadku walki z perzem i innymi gatunkami roślin wieloletnich, należy odczekać 4-5 dni.

Warto pamiętać, iż już samo przygotowanie gleby formuje przyszłoroczny plon. Staranna uprawa ścierniska to obowiązkowy zabieg agrotechniczny.

Advertisement
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

44 ognisko ASF potwierdzone. Olbrzymie stado do wybicia!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 44 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics