Jakie ceny paliw na Boże Narodzenie? Miłe zaskoczenie dla kierowców

Dobre wieści na Święta dla kierowców. Paliwa tanieją. Cena popularnej 95-ki spadła o 10 groszy na litrze, a diesel potaniał 7 groszy w skali tygodnia. Jednocześnie cena średnia LPG obniżyła się o 4 grosze do 2,95 zł/l.

Jakie ceny paliw na Boże Narodzenie? Miłe zaskoczenie dla kierowców

Ceny średnie paliw w detalu: 20-12-2023 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 6,91 zł/l (-8 gr/l);
• Pb95: 6,29 zł/l (-10 gr/l);

• ON: 6,49 zł/l (-7 gr/l);
• LPG: 2,95 zł/l (-4 gr/l).

Głównie dzięki umocnieniu złotego krajowe ceny zbliżyły się do tych obowiązujących u naszych unijnych sąsiadów

Porównanie z 11-go grudnia pokazuje, że diesel był wtedy średnio droższy w Niemczech o 19 eurocentów, a Pb95 o 30 eurocentów.

Cena diesla u naszymi południowych sąsiadów była zwykle zbliżona do naszej, teraz jest ona wyższa średnio o 2 eurocenty na Słowacji i identyczna jak u nas w Czechach.

W przypadku Pb-95 w Czechach benzyna jest droższa o skromne 2 eurocenty, a na Słowacji o 5 eurocentów.

Warto przypomnieć, że we wrześniu miało miejsce ręczne sterowanie cen w oderwaniu od realiów rynkowych, a podyktowane było zbliżającymi się wyborami.

Po wyborach, w ciągu kilku tygodni ceny hurtowe obu paliw wzrosły o 40-70 groszy za litr. Zmiany na rynku ropy i walutowym sprawiły, że trend wzrostowy odwrócił się w połowie listopada. Spadki cen trwające do 18-go grudnia sprawiły, że benzyna w hurcie jest 4 grosze na litrze tańsza (średnio) niż przed wyborami, ale diesel kosztuje o 32 grosze (średnio) na litrze więcej.

Na szczęście paliwa są ciągle dużo tańsze na stacjach w stosunku do swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel kosztuje na stacjach o 16% mniej niż przed rokiem, ale cena Pb95 jest o tylko o 4% niższa w skali roku.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie:

Marże modelowe stacji paliw były w ostatnich tygodniach najwyższe od początku roku

W połowie 51-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga 32 gr/l dla ON (45 gr/l tydzień wcześniej i 53 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to rekordowe 68 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej:

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w poprzednich latach.

Od początku 2023 roku analogiczna marża średnia stacji paliw wynosi ok. 20 groszy/l (+2 gr/l powyżej średniej z 5 lat) dla benzyny 95-oktanów i 17 groszy/l (+7 gr/l w stosunku do średniej z 5-lat) dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku nieco wyższa od średniej wieloletniej, to w przypadku ON jest ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

Ceny paliw w kraju:

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 21-go grudnia 2023, cena średnia netto diesla i benzyny wzrosła odpowiednio o 14 groszy i 10 groszy na litrze. Jest to pierwszy wzrostowy tydzień po pięciu kolejnych tygodniach przecen, który zniwelował z nawiązką  powyborcze podwyżki cen benzyny i dużą część wzrostu cen oleju napędowego.

Po ostatnich zmianach, od czasów wyborów parlamentarnych benzyna tanieje w hurcie o 4gr/l, ale ON jest droższy o 21 gr/l.

Od początku grudnia przecena w hurcie sięga 8 groszy dla Bb95 i też 8 groszy dla diesla (bez VAT).

W listopadzie (hurt) benzyna potaniała o 45 groszy, podczas gdy ON był tańszy o 2 grosze w stosunku do zamknięcia października.

Warto przypomnieć, że w skali października oba paliwa podrożały o 42-45 gr/l, ale we wrześniu (trwała kampania wyborcza) benzyna potaniała o 65 groszy, a ON o 42 grosze na litrze. Oczywiście, tak tanio mogły zaopatrywać się jedynie podmioty, które wcześniej miały podpisane umowy z Orlenem. Państwowy koncern, jak sam oświadczył, odpowiada za 65% hurtowego i detalicznego rynku paliw. Pozostali właściciele stacji paliw i dostawcy hurtowi podlegają normalnym zjawiskom rynkowym, stąd albo oferują droższe paliwo, albo ponoszą straty na sprzedaży.

Dla przypomnienia, w skali sierpnia ceny hurtowe obu paliw zmieniły w niewielkim zakresie. Za to w lipcu ceny wzrosły odpowiednio o 37 gr/l (Pb95) i 33 gr/l (ON).

Porównując ceny od początku 2023 można zauważyć, że benzyna w hurcie tanieje o 53 gr/l (Pb95), a diesel traci w tym czasie 98 groszy za litr (bez VAT).

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics