Prognozujemy, że dane Ministerstwa za styczeń pokażą dalszy wzrost cen pasz przemysłowych. Będzie to efekt przeniesienia się na ceny pasz wzrostów cen zbóż notowanych na rynku krajowym w końcówce 2012 roku.
W grudniu rosły również notowania śruty sojowej na giełdzie w Chicago. Hamująco na wzrost cen tego surowca na rynku polskim w grudniu działało umocnienie się złotego wobec dolara. Nieco mniej pewny jest kierunek zmian cen pasz w lutym. W styczniu możemy mieć do czynienia z odwrotną sytuacją niż w grudniu: śruta na rynku światowym tanieje, ale złoty się osłabia. Cena śruty pomiędzy połową grudnia a połową stycznia spadła z około 450 do 420 dolarów z krótką tonę (ok. 907 kg), co oznacza spadek o 7%.
Z kolei złoty w połowie stycznia był o około 1% słabszy wobec dolara amerykańskiego niż w połowie grudnia. W ostatniej dekadzie miesiąca uległ dalszemu osłabieniu wobec amerykańskiej waluty mniej więcej o kolejny 1% . Ceny zbóż paszowych w kraju na początku 2013 r. były dosyć stabilne. Przewidujemy, że mimo pewnych oznak stabilizacji, a nawet spadków cen pasz, w lutym przeważą jeszcze czynniki prowzrostowe i zauważymy prawdopodobnie niewielkie podwyżki cen.
Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu