Jest porozumienie w sprawie przepisów dotyczących zakazu upraw GMO!

Jest polityczne porozumienie w sprawie przepisów dotyczących zakazu upraw GMO na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej. Ministrowie ds. środowiska Wspólnoty dali zielone światło dla propozycji Komisji Europejskiej w tej sprawie, którą Bruksela przedstawiła w 2010 r. Chodzi o zakaz upraw GMO, które są autoryzowane na poziomie Unii Europejskiej lub znajdują się w procesie autoryzacji. Na rynek UE są dopuszczane tylko te uprawy GMO, które według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie stanowią zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska.

 

\"\"

 



Mimo zatwierdzenia produktów bądź upraw GMO, kraj członkowski ma możliwość czasowo ograniczyć lub zakazać upraw GMO na swoim terytorium, ale musi uzasadnić to względami bezpieczeństwa zdrowia ludzi i środowiska. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, kraje UE będą mogły zakazać upraw GMO także m.in. ze względów społeczno-ekonomicznych, urbanistycznych, wykorzystania gleby, ze względu na cele polityki rolnej czy publicznej.

Propozycja utknęła w Radzie UE

Komisja Europejska już w połowie 2010 r. zaproponowała zmianę dyrektywy dotyczącej GMO, która pozwoliłaby krajom zakazać lub ograniczyć uprawy GMO na swoim terytorium bez odwoływania się do ryzyka dla zdrowia lub środowiska. Jednak propozycja ta utknęła w Radzie UE (rządy), ponieważ utworzyła się wówczas mniejszość blokująca tę propozycję.

Kraje członkowskie będą miały wybór

Zadowolenie z czwartkowego porozumienia wyraził komisarz UE ds. zdrowia Tonio Borg. Jego zdaniem to krok na drodze do „nowych podstaw prawnych dających krajom członkowskim wybór w zakresie ograniczenia lub zakazania uprawy GMO na własnym terytorium”. – Dzisiejsze polityczne porozumienie odpowiada na powtarzane od 2009 r. apele krajów członkowskich o więcej elastyczności i prawnej pewności dla krajowych decyzji w sprawie upraw (GMO) na całym lub części swojego terytorium – podkreślił komisarz.

Negocjacje „wczesną jesienią”

Po czwartkowych uzgodnieniach politycznych, Rada UE musi jeszcze formalnie przyjąć swoje stanowisko, a negocjacje z nowym Parlamentem Europejskim w tej sprawie mają rozpocząć się „wczesną jesienią”; będą prowadzone przez nową, włoską prezydencję.

Obecnie na skalę komercyjną w Unii można uprawiać tylko modyfikowaną kukurydzę MON 810. Dopuszczony był też ziemniak Amflora, ale jego producent – niemiecka grupa chemiczna BASF – wycofała Amflorę z unijnego rynku w styczniu 2012 r. Ponadto w grudniu 2013 r. sąd UE uchylił decyzję KE z 2010 r., zezwalającą na wprowadzenie go do uprawy ze względu na ominięcie procedury.

Zatwierdzona w UE zmodyfikowana kukurydza MON 810 jest uprawiana głównie w Hiszpanii, a na znacznie mniejszą skalę także w Portugalii, Czechach, Słowacji i Rumunii. Ziemniak Amflora był na niewielką skalę, w ramach testów, uprawiany w kilku krajach UE, ale w styczniu jego producent BASF poinformował o zakończeniu upraw. Planuje za to wprowadzić na europejski rynek inne odmiany ziemniaka GMO: Amadea, Modena i Fortuna, po uzyskaniu unijnych zgód.

Duże wielkości pasz z modyfikowanej soi i kukurydzy są importowane do UE, m.in. do Wielkiej Brytanii.

Źródło: TYP Parlament
Redakcja AgroNews, fot.:sxc

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pogoda wariuje. Na termometrach nawet 15 stopni!

Na początku tygodnia będzie słonecznie i ciepło, do 15°C lokalnie na południu kraju. We wtorek chłodny front atmosferyczny, związany z głębokim niżem znad Morza Północnego, przyniesie wzrost zachmurzenia i opady...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics