Jest porozumienie w sprawie przyszłej WPR po 2027 roku. Jakie będzie wsparcie dla rolników?

We wtorek państwa członkowskie UE osiągnęły porozumienie w sprawie priorytetów przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku, podkreślając konieczność zapewnienia wsparcia finansowego dla rolników. Konkluzje te zostały poparte przez 26 z 27 krajów UE, z wyjątkiem Rumunii, która domagała się ujednolicenia dopłat dla rolników we wszystkich państwach.

Jest porozumienie w sprawie przyszłej WPR po 2027 roku. Jakie będzie wsparcie dla rolników?

Przyszła polityka rolna UE powinna wspierać rolników

Spotkanie ministrów rolnictwa UE w Luksemburgu zakończyło się przyjęciem wspólnych ustaleń dotyczących WPR na nowy okres budżetowy. Ustalono, że przyszła polityka rolna UE powinna gwarantować bezpieczeństwo żywnościowe, wspierać rolników, oferować odpowiednie zachęty finansowe oraz zapewniać przystępne ceny dla konsumentów.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu, węgierski minister rolnictwa Istvan Nagy podkreślił, że Unia Europejska nie powinna zmniejszać wsparcia dla rolników ani ograniczać ich dostępu do środków finansowych. Zaznaczył, że rolnicy będą musieli sprostać dodatkowym wyzwaniom związanym z nowymi unijnymi regulacjami.

„Każda próba ograniczenia dopłat dla rolników stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE” – ostrzegł Nagy.

Dodał także, że istotne dla przyszłości WPR jest wspieranie małych gospodarstw oraz zachęcanie młodych do pracy w rolnictwie, bo to oni są kluczowi dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. „To silny sygnał zarówno dla Komisji Europejskiej, jak i rolników, że są oni centralnym punktem WPR” – stwierdził.

Janusz Wojciechowski: Wspólna Polityka Rolna powinna działać niezależnie, bez wpływu zewnętrznych czynników

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który również brał udział w spotkaniu, wyraził nadzieję, że przyszła Komisja Europejska oraz nowy komisarz ds. rolnictwa uwzględnią te priorytety przy opracowywaniu nowej WPR.

Wojciechowski podkreślił, że WPR powinna być oparta na bezpieczeństwie, pewności, zrównoważeniu, stabilności i te wszystkie elementy zostały zawarte w przyjętych we wtorek konkluzjach. Dodał, że Wspólna Polityka Rolna powinna działać niezależnie, bez wpływu zewnętrznych czynników, takich jak kamienie milowe czy mechanizmy związane z praworządnością. Zaznaczył, że byłoby niekorzystne, gdyby wsparcie czy dopłaty dla rolników były uzależnione od tego typu warunków.

Konkluzje dotyczące WPR poparło 26 krajów członkowskich, z wyjątkiem Rumunii, która domagała się jednakowych dopłat dla rolników w całej Unii. Obecnie wysokość dopłat zależy m.in. od kosztów prowadzenia gospodarstw, które w Rumunii są niższe, co skutkuje mniejszym wsparciem finansowym.

AM/Redakcja AgroNews

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rzekomy pomór drobiu na Podlasiu. Olbrzymie stada kur wybite

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ognisk rzekomego pomoru drobiu (ND) u drobiu nr 4 i 5 w 2024 r....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics