Kampania EFSA #PlantHealth4Life – promowanie świadomości na temat zdrowia roślin i jego związku z naszym codziennym życiem

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Komisja Europejska (KE) oraz organizacje partnerskie działające w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) rozpoczynają kampanię #PlantHealth4Life, której celem jest promowanie świadomości na temat zdrowia roślin i jego związku z naszym codziennym życiem.

Kampania EFSA #PlantHealth4Life – promowanie świadomości na temat zdrowia roślin i jego związku z naszym codziennym życiem.

Rośliny stanowią podstawę życia na Ziemi – są źródłem tlenu w powietrzu, którym oddychamy, oraz żywności, którą spożywamy. Obecnie jednak ze względu na postępującą zmianę klimatu oraz działalność człowieka, w tym handel międzynarodowy oraz podróże, zdrowie roślin jest zagrożone . Co więcej, agrofagi szkodliwe roślin mogą powodować katastrofalne straty gospodarcze i zniszczenia środowiskowe. Przykładem może być Xylella fastidiosa – bakteria, która poraziła miliony drzew oliwnych we włoskim regionie Apulii. Przypadki zachorowań drzew odnotowano także na terenie całej Europy Południowej.

„Zdrowie roślin ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrostanu oraz dla środowiska naturalnego. Z tego powodu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, Komisja Europejska oraz państwa członkowskie Unii Europejskiej podejmują współpracę w celu zwalczania szkodników i chorób roślin w Unii Europejskiej. Kampania #PlantHealth4Life to wspólna inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości mieszkańców na temat zagrożeń dla zdrowia roślin. Dzięki zaangażowaniu obywateli Unii Europejskiej chcemy wzbudzić w społeczeństwie poczucie zbiorowej odpowiedzialności za dbałość o zdrowie roślin”, stwierdził Bernhard Url, dyrektor wykonawczy EFSA.

„Ze względu na to, że plan działania »Jedno zdrowie« ma ogromne znaczenie dla Komisji Europejskiej, ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami zagrażającymi Unii Europejskiej jest priorytetem dla nas wszystkich. Nawet najdrobniejsze działania mogą przekładać się na niezwykle ważne i dalekosiężne rezultaty, jednak podstawą musi być posiadanie odpowiedniej wiedzy i zadbanie o to, aby wszyscy ludzie rozumieli sens podejmowanych działań. Tylko w ten sposób mogą bowiem przyczynić się do zapewniania czołowej pozycji Unii Europejskiej w obszarze ochrony różnorodności biologicznej”, powiedziała Claire Bury, zastępczyni dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE).

Nasze działania są kluczowe — przyłącz się!

Głównym hasłem kampanii jest hasło „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”, a jej głównym przesłaniem jest to, że wszyscy mieszkańcy mogą odegrać ważną rolę w tym procesie! Zapraszamy na stronę internetową kampanii #PlantHealth4Life (https://campaigns.efsa.europa.eu/PlantHealth4Life/pl/), gdzie możesz dowiedzieć się, jak chronić zdrowie roślin:

  • Podróżujesz poza granice UE? Jeśli podczas swoich zagranicznych przygód znajdziesz egzotyczną roślinę, która skradnie twoje serce, zrób jej zdjęcie – nie zabieraj żadnych części roślin, w tym nasion w podróż powrotną. Przewożąc części roślin w bagażu możesz zabrać ze sobą pasażerów na gapę – nieznane w Europie szkodniki.
  • Nie jest to jednak jedyne zagrożenie. Podobnie jak szkodniki, choroby roślin mogą przedostawać się przez granice Europy na roślinach, które kupujemy do naszych domów i ogrodów, jeśli nie zostały one odpowiednio sprawdzone i certyfikowane.
  • Warto rozmawiać ze swoimi dziećmi o znaczeniu roślin, by sprawić, aby przedstawiciele młodszego pokolenia stawali się ambasadorami ich zdrowia.

Wszyscy mogą pomóc w realizacji założeń kampanii. Witryna internetowa #PlantHealth4Life (https://campaigns.efsa.europa.eu/PlantHealth4Life/pl/) jest miejscem, w którym można znaleźć materiały przetłumaczone na wszystkie języki urzędowe państw członkowskich Unii Europejskiej – informacje prasowe, a także filmy oraz posty do umieszczania w mediach społecznościowych i publikacji ich na swoich kanałach. Wspólnie możemy zadbać o dobrostan środowiska, a także zdrowszą przyszłość dla nas samych i naszych społeczności!

Informacje na temat kampanii

#PlantHealth4Life to opracowana na wniosek Komisji Europejskiej wieloletnia kampania oparta na dogłębnej analizie poglądów oraz zachowań związanych ze zdrowiem roślin w całej Unii Europejskiej.W tym roku działania związane z kampanią będą realizowane w dwunastu krajach: Belgii, Cyprze, Czechach, Estonii, Finlandii, Grecji, Łotwie, Litwie, Czarnogórze, Macedonii Północnej, Słowenii oraz na Węgrzech. W trzech miastach, które turyści najczęściej wybierają jako punkty startowe podróży poza granice Unii Europejskiej – Amsterdamie, Madrycie i Mediolanie – powstaną immersyjne trójwymiarowe instalacje wideo.

EFSA – podstawowe informacje

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest agencją Unii Europejskiej utworzoną w 2002 roku. Jego zadaniem jest przygotowanie bezstronnych i neutralnych informacji naukowych oraz analiz opracowywanych z myślą o podmiotach zarządzających ryzykiem, a także informowanie o zagrożeniach związanych z łańcuchem żywnościowym. Urząd współpracuje z zainteresowanymi stronami w celu promowania spójności informacji naukowych na terenie Unii Europejskiej, a także opracowuje analizy naukowe na potrzeby uchwalanych przepisów i rozporządzeń mających na celu ochronę europejskich konsumentów przed zagrożeniami związanymi z żywnością wzdłuż całego łańcucha wartości – od pola do stołu.

Źródło: efsa.europa.eu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak przystąpienie Ukrainy do UE wpłynie na europejskie rolnictwo? 

Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics