KE chce ułatwić ponowne wykorzystanie wody do nawadniania pól

Advertisement

Komisja Europejska zapropowała wczoraj nowe przepisy, które mają stymulować i ułatwiać ponowne wykorzystywanie wody w UE do nawadniania w rolnictwie. Nowe przepisy pomogą rolnikom w jak najlepszym wykorzystaniu ścieków niezdatnych do picia. Przyczynią się również do niedoboru wody i ochrony środowiska oraz konsumentów.

rolnictwo, portal rolny, Komisja Europejska, woda, nawadnianie

Komisarz Karmenu Vella, odpowiedzialny za środowisko, gospodarkę morską i rybołówstwo, powiedział: Ten wniosek to korzyści dla wszystkich – nasi rolnicy będą mieli dostęp do zrównoważonej podaży wody do nawadniania upraw, konsumenci będą pewni, że produkty, które jedzą, są bezpieczne, a przedsiębiorstwa będą mieć większe możliwości rozwoju. Największym wygranym będzie środowisko, gdyż wniosek przyczynia się do lepszego zarządzania naszym najcenniejszym zasobem – wodą.

Co proponuje Komisja?

  • Minimalne wymagania dotyczące ponownego wykorzystywania oczyszczonych ścieków pochodzących z oczyszczalni ścieków komunalnych; wymagania te obejmują aspekty mikrobiologiczne (np. zawartość bakterii E. coli) oraz kwestie związane z monitorowaniem rutynowym i walidacyjnym. Dzięki minimalnym wymogom wodę odzyskiwaną zgodnie z nowymi przepisami będzie można bezpiecznie wykorzystywać do nawadniania.

  • Zarządzanie ryzykiem, które zagwarantuje, że wszelkie dodatkowe zagrożenia zostaną wyeliminowane i odzyskiwana woda będzie bezpieczna.

  • Większa przejrzystość. Społeczeństwo będzie miało dostęp do informacji w internecie na temat praktyk ponownego wykorzystywania wody w swoich państwach członkowskich.

Ponowne wykorzystanie wody w UE jest o wiele mniejsze, niż pozwalałby na to jego potencjał, mimo że do pozyskiwania i transportu wody słodkiej potrzeba więcej energii i rozwiązanie takie ma poważniejsze skutki dla środowiska. Ponadto całoroczny niedobór wody dotyka jedną trzecią terenów w Unii, a brak wody w dalszym ciągu stanowi poważny problem dla wielu państw członkowskich UE.

Coraz bardziej nieprzewidywalne okoliczności pogodowe, w tym poważne susze, mogą również odbić się na ilości i jakości zasobów wody słodkiej. Nowe przepisy mają zapewnić jak najlepsze wykorzystanie oczyszczonej wody pochodzącej z oczyszczalni ścieków komunalnych i zagwarantować niezawodne alternatywne źródło zaopatrzenia w wodę. Dzięki nowym przepisom ścieki niezdatne do picia staną się użyteczne. Nowe źródło dostaw wody doprowadzi również do oszczędności dla gospodarki i środowiska.

Kontekst

Rozporządzenie proponowane przez Komisję ma na celu zmniejszenie niedoboru wody w UE w kontekście przystosowania się do zmiany klimatu. Dzięki niemu oczyszczone ścieki przeznaczone do nawadniania w rolnictwie będą bezpieczne, co umożliwi ochronę obywateli i środowiska.

Wniosek ustawodawczy jest częścią programu prac Komisji na 2018 r. w związku z planem działania dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym. Uzupełnia on istniejące unijne ramy prawne dotyczące wody i środków spożywczych.

Wniosek uzupełnia również trwającą modernizację gospodarki europejskiej, wspólną politykę rolną i działania dotyczące zmiany klimatu. Ponadto przyczynia się do osiągnięcia przez UE celów zrównoważonego rozwoju ONZ (w szczególności celu 6 dotyczącego wody i infrastruktury sanitarnej). Wpisuje się także w proces przechodzenia do gospodarki o obiegu zamkniętym, który jest ważnym celem Komisji.

Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Usługa pielenia buraków cukrowych. Ile kosztuje?

LIZ – Rolnicze doradztwo w uprawie buraka cukrowego Pfeifer & Langen informuje o możliwości skorzystania z usługi mechanicznego zwalczania chwastów 12-rzędowym pielnikiem SCHMOTZER, wyposażonym w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics