Komisja Europejska przygotowuje się do nałożenia ceł odwetowych w wysokości do 25 proc. na amerykańskie towary — wynika z dokumentu, do którego dotarła PAP. To reakcja na decyzję administracji USA o wprowadzeniu dodatkowych ceł na produkty z Unii Europejskiej.

Trump stawia twarde warunki: „USA nie mogą tyle tracić”
Podczas briefingu na pokładzie Air Force One, Donald Trump oświadczył, że nie zasiądzie do rozmów z Europą, jeśli ta nie będzie mu co roku płacić „dużych kwot”.
„Stany Zjednoczone nie mogą stracić 1,9 bln dolarów na handlu” — powiedział prezydent USA, odnosząc się do wywołanej przez siebie wojny handlowej.
Trump zaznaczył, że negocjacje handlowe będą możliwe tylko, jeśli partnerzy zgodzą się na zbilansowanie wymiany handlowej z USA. Dodał też, że Ameryka nie może wydawać fortun na NATO, a jednocześnie ponosić straty w międzynarodowym handlu.
Nowe cła na cały świat — ale nie na Rosję
W środę, 2 kwietnia, Trump ogłosił wprowadzenie 10-procentowych ceł na import ze wszystkich państw, a od 9 kwietnia mają wejść w życie jeszcze wyższe stawki dla wybranych krajów.
Unia Europejska została objęta 20-procentowym cłem, Chiny – 34%, Szwajcaria – 31%, a Indie – 26%.
Zaskakująco, Rosja nie znalazła się na liście, co Trump tłumaczył „koncentracją wysiłków na zakończeniu wojny w Ukrainie” i tym, że USA „w praktyce nie robią interesów z Rosją” — choć dane pokazują, że rosyjski eksport do USA wciąż wynosi około 3 mld dolarów rocznie.
KE przedstawia projekt ceł: 67 stron z listą towarów
Według PAP, projekt Komisji Europejskiej liczy 67 stron, z których zdecydowaną większość zajmują szczegółowe listy amerykańskich towarów, które mają zostać objęte cłami.
- Większość produktów objęta byłaby 25-procentową opłatą
- Niektóre towary – 10-procentową
- Z listy wykluczono amerykańską whisky, ale znalazły się na niej m.in. jachty importowane z USA
Von der Leyen: gotowi na obronę interesów
Szefowa KE, Ursula von der Leyen, zapewniła, że UE wciąż jest otwarta na zniesienie ceł na towary przemysłowe, ale jednocześnie podkreśliła, że Bruksela nie zawaha się bronić swoich interesów.
„Europa jest zawsze gotowa na dobry układ, ale jesteśmy także gotowi do obrony interesów” — powiedziała von der Leyen.
Trump: UE została stworzona, by szkodzić USA
Donald Trump odrzucił europejską propozycję i wykluczył zawieszenie ceł, mimo że przyznał, że w rozmowach z innymi państwami są „wielkie postępy”. Skrytykował także Unię Europejską, twierdząc, że:
„UE została stworzona, by stworzyć zjednoczoną siłę przeciwko Stanom Zjednoczonym w handlu”.